čtvrtek 13. února 2014

Kam patří table-cell? Přeci do table!

Řekněme, že potřebujeme na webu udělat menu s proporcionálně širokými vycentrovanými položkami a přitom na plnou šířku stránky. Proč? Protože to tak "grafik" namaloval a klientovi se to líbí. Za skřípění zubů stvoříme jednořádkovou tabulku. Proč? Protože jistota je kulomet a zase tolik se v "přetypovávání" nevyžíváme.

V každé buňce bude odkaz A... aha, menu se bude rozbalovat. Takže v každé buňce bude obalovací DIV, ve kterém bude odkaz A a submenu. Submenu bude DIV či UL objevující se po najetí myší na obalovací DIV. Obalovací DIV tu je proto, aby měl nastaveno possition: relative, které TD mít nemůže, a mohlo se tedy vůči němu submenu absolutně pozicovat. Horizontální vycentrování zařídí text-align: center a display: block na odkazu. Vertikální vycentrování ošetříme nastavením line-height.

No jo, ale co když položek menu bude víc a některé (!) se budou zalamovat na více řádků? A přitom musí být text vycentrován vertikálně i horizontálně? Odkaz A "přetypujeme" display: table-cell a nastavíme mu pevnou výšku a vertial-align: middle a máme vycentrováno vertikálně. Problém ale budeme mít se šířkou - 100 % se z nadřazeného obalovacího DIVu nespočítá a pevná šířka je nežádoucí. Tady se dost často končí. Ale toto by prošlo při opravdu namačkaných položkách, ale jakmile menu bude vycházet tak nějak mezi, nebude to dobré.

Řešení ale není až tak obtížné: obalovací DIV "přetypujeme" display: table! Tím zafunguje 100% šířka odkazu A a přitom bude pořád fungovat pozicování submenu.

středa 12. února 2014

Bez kodeku nepracuju, aneb vrtkavá nálada Adobe Premiere

Sednete po pár dnech k "rozstříhanému" filmu v Adobe Premiere, ale po načítání projektu se dozvíte jen

Adobe Premiere Pro: This project contained a sequence that could not be opened. No sequence preview preset file or codec could be associated with this sequence type.

Panika! Nádech... výdech... PANIKA!!! Aha! Notebook! Přepnutí grafiky z úsporné na výkonnou. Nic. Restart. Zase nic. Google... Error "...a sequence that could not be opened" ... pokus o reset preferencí a vyčištění cache (po kliknutí na ikonu Adobe Premiere držet Alt + Shift). Nic. Google... Adobe Community: "This project contained a sequence that could not be opened". Rada "...open the Premiere Pro Project up inside Notepad ++ and change all instances of the current preview codec from I-Frame Only MPEG to Microsoft AVI", tedy upravit kodek v projektu editorem, vypadala víceméně schůdně. (Upgrade, jak se ukazuje, už staršího Notepad++.) Panika! Kdo se má v tom XML sakra vyznat?  (Později, když jsem se do souboru projektu podíval znovu, jsem zřejmě ta ona místa, kde kodek upravit, našel, ale už opravu opravdu nezkoušel.) Zavírám Notepad++ a študuju dál... Debata na téma proč neodstraňovat následky, ale hned příčiny, mě dovedla k úvaze: co mohlo udělat něco s kodeky? Před chvílí doběhlá aktualizace Windows? Ježíš to snad ne! Co se nedávno... VLC! Nedávno se nepovedla aktualizace VLC! Zkusil jsem ověřit aktuálnost programu, nabídla se aktualizace, spustil jsem ji, aktualizace VLC tentokrát proběhla na výbornou a...
Projekt se v premiéře konečně otevřel! Ufff... :-|

Jeden by si nemyslel, že u Adobe to udělají opravdu tak nesmyslně, že když Premiere nenajde preview codec nastavený v projektu, nahlásí chybu a projekt prostě neotevře. Dík teda.

středa 5. února 2014

Reinkarnuj staré PC jako NAS, VPN, Media Streamer s Amahi

Turn an Old PC Into a NAS, VPN, Media Streamer, and More with Amahi:
"If you have an old computer with some life left in it, or you're building a do-it-all home server that can store your backups, music, movies, and everything else you need backed up and secure, Amahi is the perfect utility for the job. Amahi can turn any PC into an at-home VPN, a NAS for all of your files, and more."
Web: Amahi Home Server - Making Home Networking Simple


'via Blog this'

úterý 4. února 2014

8086tiny - mrňavounký PC emulator, který běží "na všem"

8086tiny: a tiny PC emulator/virtual machine:
"8086tiny is highly portable and runs on practically any little endian machine, from simple 32-bit MCUs upwards. 8086tiny has successfully been deployed on 32-bit/64-bit Intel machines (Windows, Mac OS X and Linux), Nexus 4/ARM (Android), iPad 3 and iPhone 5S (iOS), and Raspberry Pi (Linux)."

'via Blog this'

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky