čtvrtek 30. prosince 2021

BBC micro:bit pro malé i velké

Při předvánočním vymýšlení dárků jsem objevil nádhernou hračičku - malý počítač BBC micro:bit pro výuku programování a robotiky. Byť je micro:bit aktuálně ve verzi 2, Ježíšek donesl z důvodu nedostupnosti nového starší model v1.5. Ten je ochuzen jen o pár nahraditelných nebo prominutelných drobností. Počítáček disponuje pěknou řádkou periferií včetně tlačítek, displaye, akcelerometru, teploměru, převodníků a dalších a přitom jde rozšiřovat spoustou dostupných modulů a nakonec - je to univerzální počítač - lze k němu přibastlit cokoliv.

Programovat lze micro:bit v on-line prostředí Microsoft MakeCode for micro:bit pomocí bloků, Pythonu i JavaScriptu. MakeCode existuje i jako aplikace. A co je podstatné obsahuje i emulátor, na kterém běží program okamžitě na živo. Takže hrát si můžete i bez hardwaru! A je to (také) v češtině.  Pomocí bloků seskládal můj jen programováním málo políbený synovec hned jako druhý program "Kámen, nůžky, papír" s počítáním score a životů. Dále máte k dispozici Python Editor for micro:bit i Scratch - micro:bit.

Program se pak jednoduše uploadne do přes USB kabel připojeného počítače micro:bit "jako na flashku", ten si jej "nacucne" a okamžitě začne provádět. Proces nahrávání obstará i MakeCode, ale není to úplně vyladěné a po několika bezproblémových přeprogramováních nám neustále vyskakovalo okno finderu a MakeCode psal nějakou chybu. Nicméně nahrávání probíhalo úspěšně. Drobnost.

A MakeCode se umí propojit i s GitHub! Ostatně prosím... Marenek/teplomer: Jednoduchý teploměr / Simple thermometer.

Počítač micro:bit je u nás běžně dostupný včetně periférií a stavebnic i na "velkých e-shopech". Nicméně nejlépe navštívit speciálku BBC micro:bit | HWKitchen.cz. Tam najdete i nějakou tu dokumentaci a návody v češtině.

Odkazy


středa 14. července 2021

Jak ladit web pro Safari na Linuxu?

A je to tu zase! Reklamace, že se zase cosi nějak divně ukazuje v Safari na Macu. Hmm, jasně, opravím... Ale jak přijít na to, co to vlastně sakra... Macka nemám, pracuju na Linuxu. Safari pro Linux? Není. Cesta přes Wine? To ne ne. Virtuální OS s prohlížečem? To už mám vyzkoušené kvůli IE a není to zrovna komfortní. Něco nativního? Co? Ale moment! Safari jede na WebKit, ne? Na stránce download mimo jiné prohlížeč Epiphany, ale nějaký divný archiv toto... Podle pkgs.org jsem pak ale kulišácky dohledal jméno balíčku epiphany-browser. Pak stačí standardní instalace

sudo apt-get install epiphany-browser

a voilá! Máme tu prohlížeč "Web" ukazující neduhy Safari na Ubuntu. Alespoň to, co mi bylo reklamováno ano. Ladící nástroj je podezřele podobný tomu ve Firefoxu, není-li stejný. Takže... a hotovo, opraveno. :-)

Ale samozřejmě netvrdím, že to nejde jinak a lépe. ;-)


Odkazy:


pátek 1. ledna 2021

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky