Někdy na jaře 2006 jsem začal uvažovat o zabudování signalizace nerozsvícených světel do auta. Začal jsem zkoumat nabídku hotových zařízení, ale nic se mi nezdálo dost dobré. Začal jsem tedy uvažovat o vlastní konstrukci nějakého toho pípáku.
V e-mailu ze středy 3. 1. 2007 kamarádům-konzultantům s nadšením sděluji:
nahodou jsem narazil na nejake schematko s citacem 4060. ma primo v sobe oscilator. zakladni popis je treba na www.kpsec.freeuk.com, stoji 10 - 20 Kc dle provedeni...Následoval zevrubný nástin funkce.
V dalším e-mailu ze středu 12. 10. 2007 (jak ten čas letí, že?) píšu:
včera jsem dal to zapojení do kupy (čekal jsem na práci a pustil jsem se do toho, co by šlo kdykoliv odložit). trošku počítal, pak přepočítal a nakonec laboroval (s tím, co bylo v mělkým šuflíku). momentálně mi to dělá -------pi-pi-pi-pi-pi-pi-pi-pi--------pi-pi-pi-pi-pi-pi-pi-pi--------pi-pi-pi-pi-pi-pi-pi-pi-... (pípání a pauza jsou stejně dlouhé) + bliká ledka (zcela nezávisle na pípání), pokud se někam zapojí
Připojil jsem i schéma s popisem:
...cca po 7 s (může být i 15 s) spustí 4 pauzou oddělené série 8 pípů. pak je zase pauza 7 s (15 s) a zase 4 série 8 pípů... tak jak jsem to chtěl :-DZapojení ve vrabčím hnízdě vypadá takto (dnes, dříve byly všechny drátky zapojené kam bylo třeba):
Po několika dalších vylepšeních a úpravě pro napájení 12 V byl tento projekt odložen do šuplíku a pozapomenut.
No ale včera takhle před spaním kouknu náhodou zase k panu Belzovi (no ano, jistě, to byl zdroj té prapůvodní inspirace k mému zapojení) a co nevidím? Návod na Indikátor nerozsvícených světel z 23. 11. 2008, a že byl otištěn také v PE 10/2008 s. 17. Rok po mém prototypu! Základem je stejný časovač, podobně zapojený a celé je to obdobně fungující. Jen je to z prťavých SMD součástek.
P.S. Ten úvod měl být jako vtipný, kdybyste vám to nedošlo samo ;-)
P.P.S. Poučení? Nic nevymýšlej, když to nejseš schopnej dotáhnout, a počkej, až to někdo vymyslí za tebe. Pak si to koupíš v samošce.
Žádné komentáře:
Okomentovat