úterý 30. dubna 2013

Jak na CSS pseudo selektor ":first-word", který neexistuje?

V CSS stále postrádám slektor :first-word. :first-letter a :first-line k dispozici je, ale :first-world se musí obejít. Dobré tipy jsem našel na Stack Overflow v článku CSS to increase size of first word. Konstrukce pro jQuery

$('#links a').each(function(){
    var me = $(this);
    me.html( me.text().replace(/(^\w+)/,'<strong>$1</strong>') );
});

případně

$('#links a').each(function(){
    var me = $(this),
        t = me.text().split(' ');
    me.html( '<strong>'+t.shift()+'</strong> '+t.join(' ') );
});

se mi docela líbí. Nicméně jsem kód ještě potřeboval upravit tak, aby uměl zvýraznit "první slovo" v nadpisech, které mohou, ale nemusejí, obsahovat odkaz nebo i jiné tagy (proto hledání * = jakéhokoliv zanořeného tagu), s mezerami to není tak jednoznačné (proto regulární výraz jako argument funkce split) a když by těch prvních slov bylo víc... (proto ta varianta s polem):

$('h2, h3').each(function(){
    var c = $(this),
        a = c.find('*').first(),
        s;
    if ( a.length ){
        c = a;
    }
    s = c.html().split(/\s+/);
    c.html( '<strong>' + s.splice(0, Math.round(s.length/2)).join(' ') + '</strong>' + (s.length ? ' ' + s.join(' ') : '') );
});

Použití floor místo Round dá trochu jiné výsledky. I když kód není zdaleka neprůstřelný, v mém případě funguje dostatečně správně.

neděle 28. dubna 2013

Dobré a užitečné aplikace pro Android - podle mě :-)

Dovolím si nabídnout takový stručný seznam aplikací pro Android, které se mi jeví jako dobré a užitečné. Přidám i pár těch z opačné strany, které mě víceméně zklamaly. Nainstaloval jsem si toho spoustu a spoustu také zase vymazal. Zatím všechno "free", tak to "nebolí". Aplikace co "už tam byly" zmiňovat nebudu. Ale třeba mapy a navigace od googlu mi přijdou zcela dostačující. Nicméně jak už to bývá, každá aplikace má svoji variantu

Nástroje

  • Profile Scheduler - profily, jak je každý zná z "hloupých" telefonů, na Androidu chybí. Nějakou dobu jsem si myslel, že s prostým zesilováním a zeslabováním hlasitosti se žít naučím, ale ne. Nejde to. Nějakou dobu jsem zkoušel Llamu, ale až Profile Scheduler, který rovnou "klasické" profily nabízí, umí je sám přepínat podle nastaveného času, podle připojené wifi (nastavení pro "doma" a "v práci" funguje perfektně) a i podle umístění, se mi opravdu zalíbil.
  • Total Commander - jestli patříte k těm, co potřebují mít kontrolu nad obsahem "disku" a jste navíc Total Commander zvyklí používat na počítači, není jiná volba. S příslušnými pluginy se telefonem dostanete i na sdílené disky nebo FTP a můžete si třeba přímo z NASu nebo odkudkoliv naládovat muziku nebo filmy do telefonu přímo, bez kablíkování a bluetoothování. A samozřejmě naopak.
  • Fing - Network Tools - věc na propátrání sítě, ve které jste připojeni. Nemusíte být zrovna špióni. Není nad to vědět i podrobnosti o vlastní síti.
  • inSSIDer - potřebujete zjistit wifi sítě po okolí, kde kdo a na jakém kanálu ruší tu vaši? 
  • CPU-Z - nástroj pro identifikaci hardware vašeho zařízení
  • Clinometer (+bubble-level) - vodováha. Asi to zní směšně, ale už jsem s ní pár poliček namontoval ;-)

Jízdní řády

  • Jízdní řády - úplně obyčejné jízdní řády od Mafry. Nepřišel jsem na to, včem by měly být lepší jejich "klony".
  • MHDroid Jízdní řády MHD - toto není úplně klon zmíněn výše. Odlišuje se trošku divným ovládáním a schopností vyhledávat spojení bez udání zastávek. Sám najde nejbližší. Ale výsledky jsou trichu matoucí a je třeba vědět, kde nabízené zastávky jsou. Vlastně už to ani moc nepoužívám.
  • iRIS - je mobilní verze webu iRIS - Poloha vozidel MHD v Brně (tramvaje, autobusy, trolejbusy). Je to spíš pro zábavu a jen pro brňáky. Ale jestli je šalina za zatáčkou vám to ukáže. Oproti jízdnímu řádu pracuje se skutečnými daty a odhalí tak i spoždění! Zábavný pohled je na spoustu stojících puntíků v řadě v dopravních uzlech při sněhových kalamitách :-)

Komunikace

  • imo messenger - jsem zvyklí používat "sdružené" messengery jako je Miranda IM nebo Pidginimo mi zcela vyhovuje. Jen když vám někdo marně zavolá na skype, pokud nemáte "opravdový" skype puštěný, imo vám až následně napíše, že vám někdo volal. Ale aspoň to.
  • Skype - free IM & video calls - co dodat?

Přehrávače

Přehrávače médií

  • MX Player - vynikající přehrávač videí

Přehrávače on-line médií

Přehrávače podcastů

  • BeyondPod Podcast Manager - "hrníček" je hezký, pěkný, schopný a i ve free verzi bomba. Asi jsem na něj "přešel".
  • Podkicker Podcast Player - moje první volba, dostačující, ale takový strohý a trochu neohrabaný. Nejvíc mi vadí, že ani po otočení nenabídne delší slider (časovou osu? jak to nazvat?), takže se blbě trefuje při "přetáčení"
  • RssDemon Novinky Reader - dobrá RSS čtečka, co umí i podcasty. Ale to RSS je trošku out, stahování podcastů "na dvakrát" a samotné přehrávání není dostatečně komfortní.

...a související aplikace

  • Music Volume EQ - ekvalizér, který mi pomohl přečkat období po updatu s chybou zvuku. Zmiňuji z vděčnosti :-)
  • TV Program - Televizni program - není tam vše, ale pořád komfortnějčí než EPG na TV
  • ČSFD.cz - no to není možný, že byste to neznali ;-)

Poznámky, kalendář a další on-line služby

  • Google Keep - nejčerstvější služba googlu. Poznámky textové, hlasové (s převodem do textu), odškrtávatelné seznamy, archivace neaktuálních poznámek, přístup i přes web. Prostě v cloudu.
  • Kalendář Google - na předinstalovaném kalendáři mi vadila jediná věc, ale za to hodně hodně moc: widget neukazoval aktuální události. Ukazoval pouze ty, co teprve nastanou. Takže třeba že dneska mám něco vyřídit jsem na něm neviděl. Widget tohoto kalendáře to ukazuje a umožňuje i procházení dat tam i zpět.
  • Pocket - aplikace ke službě Pocket (Formerly Read It Later). Úplně nejlepší pro "poznamenávání" odkazů ve všech svých prohlížečích na všech svých zařízeních.

Zpravodajství

Počasí

Obchody

  • Aukro.cz - známé aukce
  • Booking.com - chcete si najít ubutování v New Yorku nebo Horní Dolní?
  • Heureka.cz - cenový porovnávač. Ve spoluprácí s čtečkou čarového kódu geniální pomocník při rozhodování před regálem ;-)
  • Můj McDonald’s - slevy (ehm, no) a mapa poboček (když už je třeba)

Kancelář

Hry

Jinak užitečné aplikace

  • Anglicko-český offline slovník - je offline a nabízí dobrou alternativu k translatoru
  • Blogger - blogovat se dá odevšad ;-)
  • Disk Google - nahlížet, prohlížet... já nevím, jak vysvětlovat samozřejmé věci ;-)
  • WD TV Remote - ukázka náhrady dálkového ovládání. V tomto případě funguje i líp jak původní. Ale záleží na vašem zařízení.

A nakonec slíbená zklamání 

  • wp clock design live wallpaper - moc pěkná tapeta s hodinami, kterou jsem se snažil doplnit čitelné hodiny na zamknutém telefonu, protže u htc si myslí, že stačí takové malé blechy. Ale žere to dost baterku a tak se učím číst i ty malé blechy. Až novější Android bude umět widgety na zamknuté obrazovce...
  • AlarmDroid - přáteli i komunitou doporučený budík se spoustou možností. Většina lidí ale nakonec využije jedinou - odložení buzení zatřepáním. Ale co nejhorší! AlarmDroid se občas rozhodl nezazvonit! Takový budík je uznejte naprd :-(
  • Llama - Location Profiles - také přáteli i komunitou doporučovaná aplikace. Ale na pohled geniálně vymyšléná určování polohy podle BTS je absolutně nespolehlivé a víc jsem musel telefon kontrolovat, jaký profil si přehodil. Absolutní zklamání dvě :-(
  • FxGuru: Movie FX Director - jako dobrá hříčka, to jo. Ale celkem nestabilní a po prvotním pobavení sebe a okolí už k ničemu, než na ukázku, jak snadné je dělat dnes filmové triky, není. Pohrát si a smazat.
  • Sygic: GPS Navigation - prý nejlepší offline navigace na Android. Už jsem byl takovýto kousek od zakoupení. Ale pak jsem při testování s hrůzou sledoval, kudy by mě to vedlo... ne ne. Navigace od Googlu pro občasné použití stačí a do ciziny a delší trasy si nechám TomToma ;-)


Samozřejmě že jsem toho vyzkoušel víc (třeba různé 3D auto simulátory), také o hodně víc smazal, ale všechno vám nesepíšu. Jen méně sběhlým připomenu, že aplikace do Androidu lze pohodlně instalovat i odinstalovávat i z webu Aplikace pro Android ve službě Google Play. Stačí sednout a klikat ;-)

pátek 26. dubna 2013

Přehled "všeho" v jQuery

jQuery Cheatsheet
"jQuery Quick API Reference - nic až tak světoborného, ale přehledné to je. Pokud ovšem máte dostatečně velký monitor."

'via Blog this'

čtvrtek 25. dubna 2013

Retina LCD pro PC

In short, I've managed to drive the iPad retina display at maximum resolution from a regular PC with DisplayPort, no additional electronics required!

sobota 20. dubna 2013

Odemknout PDF online a zadarmo?

Nemusíte zrovna chtít vykrást nějaké cenné autorské dílo, třeba jen potřebuje ze zamčeného (asi aby někdo nevykradl cenné autorské dílo?) logo manuálu v PDF vytáhnout logo v dobré kvalitě a hlavně ve vektorech a správné barevnosti, protože jako "podklady" vám poslali JPEG ve velikosti nepoužitelné ani na vizitku, aby se vám hodilo znát online službu PDFUnlock! - Unlock secured PDF files online for free.

'via Blog this'

čtvrtek 18. dubna 2013

Zlaté stránky řeknou také, komu patří číslo. Když to ví.

Většina lidí, když na svém telefonu nalezne nepřijatý hovor z neznámého čísla, řeší dilema, jestli zpátky zavolat a dozvědět se, že šlo o nějaký telemarketing, nebo nezavolat a nedozvědět se, že - něco důležitého. To už si dosaďte sami ;-)

Nejsnazší cesta je "zagooglit". Většinou se vám nabídnou servery na vyhledávání čísel zaměřené. Nebo se tak alespoň tvářící. Notoricky známá call centra tak celkem spolehlivě identifikujete.

Když ale neuspějete, zkuste zadat číslo přímo do  katalogu firem a telefonního seznamu Zlaté stránky. Když je tam číslo uvedené, dohledá se vám - a pak už budete vědět, že zavolat zpět je minimálně vhodné. No, nebo naopak.

'via Blog this'

středa 17. dubna 2013

Pokud to není rozbité, neopravuj to :-)


Pokud to není rozbité, neopravuj to: Historické počítače se používají i dnes | PCWorld:
"Zatímco hodně z nás pohlíží na rok dva starý smartphone jako na beznadějně zastaralý, segmenty dopravní a vojenské infrastruktury, některé velké podniky, a dokonce i několik programátorů se každý den spoléhají na technologii, která nebyla aktualizovaná desetiletí.
Pokud jste nedávno koupili "šalinkartu" ;-) na New Yorkské metro nebo vyzvedli hotovost ze staršího bankomatu, vaši transakci umožnil IBM OS/2, operační systém, který debutoval před 25 lety a nikdy se masově nerozšířil. Poslední federální přezkumu ukázal, že americká tajná služba používá mainframe z roku 1980. ... Tyto systémy, podle poradců, kteří pomáhají udržet je v chodu, budou pravděpodobně používány nejméně do poloviny tohoto století."

'via Blog this'

Hučí vám notebook? Vyčistěte chladič!

Máte nový notebook. Po čase se vám zdá, že nějak víc hučí větráček než dřív. Hledáte rady po netu. Najdete nějaké prográmky, návody na úpravy BIOSu a doporučení na vyčištění chladiče a větráčku.
Třeba i úplně konkrétní rady od výrobce: HP ProBook 4330s Notebook PC - Reducing Heat Inside the PC... Ale prostě nevěříte, že váš nový... Aha, hmm, už přes rok... nový... Noťas nejen že hučí už skoro pořád a desku stolu rozpaluje do běla, ale najednou se vám i vypne pod rukama.

Tak jednou večer nejen že odcvaknete už po kolikáté dno notebooku, ale vezmete do ruky tentokrát i šroubováček a ten jeden jediný šroubeček, co drží větráček, konečně povolíte. Větráček pak odkryje... fúúúúj! Je toto možný? :-(


Pak si jen při profukování žeber chladiče tiše nadáváte, že jste odvahu zajít takto "daleko" nenašli už dřív.


Prostě uklízet se musí ;-)

pátek 5. dubna 2013

Do hloubi HTML5

Hledaje něco úplně jiného, narazil jsem na zajímavou on-line knihu Dive Into HTML5 od Marka Pilgrima.

'via Blog this'

čtvrtek 4. dubna 2013

Vlastní cloud s OwnCloud



How to Set Up Your Own Private Cloud Storage Service in Five Minutes with OwnCloud:
"OwnCloud is free and open source software that operates as a very simple way to set up your own syncing, Dropbox-like cloud storage system on your own server or web site."
'via Blog this'

pondělí 1. dubna 2013

Velký přehled telefonů a tabletů, které dostanou Android 4.1/4.2 Jelly Bean

Velký přehled telefonů a tabletů, které dostanou Android 4.1/4.2 Jelly Bean [pravidelně aktualizováno] | Androidmarket.cz: "V tomto článku najdete přehled smartphonů a tabletů, které dostanou aktualizaci na Android 4.1 JB. Článek je aktualizován vždy, když se objeví nějaké nové informace, proto vám doporučujeme, abyste si tuto stránku uložili do záložek a pravidelně ji kontrolovali. Díky tomu vám neunikne žádná novinka týkající se aktualizace pro váš telefon či tablet."

Akorát že nikdo neřekne dopředu, jestli je to dobře, nebo špatně :-(


'via Blog this'

HTC Desire X se dočkalo aktualizace na Android 4.1 Jelly Bean špatného zvuku ve sluchátkách :-(

HTC Desire X se dočkalo aktualizace na Android 4.1 Jelly Bean | Androidmarket.cz: "Dlouho jsme netušili, zda se HTC Desire X nakonec dočká aktualizace na Android 4.1.1 Jelly Bean. Nakonec se ale majitelé tohoto smartphonu dočkali. ... Podle reakcí, které se objevují na diskuzních fórech, se aktualizace povedla. Po aktualizaci se údajně objevuje problém se špatnou kvalitou zvuku."

Kde asi soudruzi udělali chybu :-(

Viz také třeba:

'via Blog this'

P.S.: 9. 4. 2013 jsme se dočkali opravné aktualizace. Ufff...

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky