pondělí 29. července 2013

Záchrana špatně naklonovaných Windows XP

Nedělal jsem to poprvé. Už jsem několikrát - při změně železa a hlavně výměně pevných disků za novější, větší a rychlejší -  úspěšně Windows XP naklonoval. I tentokrát bylo třeba prodloužit život systému na mladším disku. Jako obvykle jsem pomocí UNetbootin, který jsem již dávno zmínil v příspěvku Když je třeba nabootovat z USB, vytvořil USB flashku s "čerstvou distribucí" Clonezilla. Následně připojil do počítače oba disky - starý se systémem a nový se starými daty k přepsání - nabootoval Clonezillu a systém naklonoval. Pak jsem zkusil nabootovat. Pak jsem počítač vypnul, odpojil starý disk a spustil počítač znovu. Windows prošly přes černou obrazovku s logem a čtverečky po bleděmodrou obrazovku s logem a - tam zamrznul. Vrátil jsem starý disk a systém naběhl. Zkoumal jsem a pátral až jsem se dopátral k poznání, že Windows jsou a stejně tak je nastartováno z disku D! Což bylo špatně. Špatně.

...přeskočíme několik hodin marného zoufání, zaklínání, zkoušení různých kombinací zapojení disků a kablíků, marného hledání po internetu co dál...

Objevil jsem - záhy - článek Goodells.Net :: Understanding MultiBooting, který celou problematiku vysvětluje a hlavně přináší řešení! Zkrátím :-)

Za prvé: porušil jsem zásadní zásadu nikdy nenechat potkat starý systém s novou partišnou a naopak. To se mi tentokrát "podařilo". Ehm, ostuda :-(

Za druhé: ze tří možných uvedených řešení, protože jsem nechtěl klonování opakovat a hlavně protože jsem pokazil těmi hloupými pokusy oba disky, jsem zvolil trik s disketou od Windows 98 ("Windows 98 Startup Disk"). Je to prosté a funguje to asi takto: když pustíme fdisk /mbr z Win98 na disk s 2000/XP bude MBR kód "nakousnut" a přijde o DiskID. Při spouštění pak Windows XP DiskID opraví. A je to :-)

Konkrétní postup opravy byl tento

  1. našel jsem potřebný image diskety Win98 (Windows 98 Boot Disk Download | AllBootDisks - Providing Free Boot Disk Downloads. MS-DOS to Windows XP)
  2. pomocí UNetbootin jsem udělal bootovací USB flashku (můj BIOS ji pk rozpoznal jako USB-ZIP)
  3. v počítači nechal zapojený jen jeden disk
  4. nabootoval jsem z flashky disketu Win98 (nelekejte se linuxového bootloaderu, to je ok)
  5. napsal fdisk /mbr a Enter
  6. vypnul počítač
  7. odpojil flashku
  8. spustil počítač
  9. ...zatajil dech...
  10. ...a tradá! Windows XP krásně naběhly!
Stejně jsem pro jistotu opravil i starý disk, určený k archivaci.


S touto anabází souvisí i text Jak opravit boot.ini. K tomu je přidám poznatek, že něco málo víc při startu Windows XP může prozradit použití parametru /SOS v řádku s cestou k systému.

Žádné komentáře:

Okomentovat

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky