sobota 21. prosince 2013

Co a jak vylepšit na svém webu?

Co a hlavně jak vylepšit na webu vám řekne Google PageSpeed Insights. Nejde o nějakou zbytečnou SEO analýzu, ale o analýzu stránek z pohledu technologického, zaměřeného zejména na rychlost zobrazení.

Postavte se dogmatům SEO analyzátorů!

Mám tu potvrzení nedávného tvrzení, že SEO testery a SEO analyzátory jsou zlo! Každá taková služba a následně jí zblblý klient vás zprcá za CSS nebo JavaScript ve stránce. Přitom sám Google toto naopak - pochopitelně v některých případech - doporučuje! Viz Optimize CSS Delivery - PageSpeed Insights — Google Developers a Remove Render-Blocking JavaScripts - PageSpeed Insights — Google Developers.

sobota 14. prosince 2013

Jak Američané vidí Evropu?

Na stránce Americans Were Asked To Place European Countries On A Map. Here’s What They Wrote: | Bored Panda uvidíte výsledky průzkumu, jak Američané vidí Evropu. Ale no tak, neurážet. Opačně by to myslím nedopadlo o mnoho líp ;-)

Cože? OTG? MHL? NFC? DLNA? Co?

Zkratky. Oblíbený nástroj technokratů i marketérů. Zahltit nás písmenky, které sice mají nějaký význam, ale často i jen nepodstatný. Nebo dokonce označují horší parametry, než má produkt bez písmenek (srovnej rozlišení širokoúhlého monitoru s "HD" a bez).

OTG

OTG nebo-li USB On-The-Go umožňuje připojit (pomocí redukce) k telefonu (či tabletu) "obyčejnou" flashku, USB klávesnici nebo USB myš. Případně i jiné zařízení. Telefon zpravidla nedisponuje dostatečným proudem, takže náročnější zařízení jako je třeba externí disk musíte napájet zvlášť.
Jak jednoduše poznat, jestli telefon podporu OTG má? Pokud se nemýlím, stačí se podívat do nastavení úložiště. Když je tam kromě paměti telefonu a SD karty i zašedlé "USB", mělo by to značit, že ano.

MHL

Mobile High-Definition Link slouží pro připojení telefonu (či tabletu) k monitoru nebo televizi pomocí redukce z micro-USB (telefon) na HDMI (televize). Základní definic se dozvíte tu
S rozpoznáním, zda vaše zařízení MHL podporuje, je to jednodušší - buďto je na seznamu MHL Enabled Products, nebo si vyfoťte na MHL® – Do I have MHL? QR kód a...

SlimPort, MyDP

Aby to ale nebylo příliš jednoduché, pro výstup videa některé telefony (Nexus 4 a následovníci a také řada G od LG) používají SlimPort (SlimPort - Connect mobile devices to displays), nebo také Mobility DisplayPort, či MyDP. SlimPort dokáže přenést obraz až v rozlišení 4K-UltraHD.

NFC

Near field communication slouží k bezdrátovému propojení telefonů na velmi krátkou vzdálenost. NFC pracuje na základě RFID. Telefony musí mít tuto funkci zapnutou. Na propojení zareaguje právě spuštěná aplikace a nabídne odeslat fotky, vizitky, hudbu... po bluetooth. Tak to alespoň znám já. Telefon může také načítat libovolné informace z předprogramovaných "tagů". Funkce je to dost zajímavá, ale její praktické využití je prozatím diskutabilní.

DLNA

Digital Living Network Alliance (DLNA) je neziskovka založená firmou Sony před více jak deseti lety pro sepsání not, podle kterých komunikují různá multimediální zařízení. DLNA využívá protokoly Universal Plug and Play (UPnP). No a v praxi to znamená, že můžete z mobilu promítat video, fotky či hudbu třeba na multimediální (chytrou) televizi, nebo nějaké multimediální centrum (včetně různých "krabiček"). Jako "vysílač" nebo "přijímač" lze samozebou použít i počítač s Windows. Jen vše správně nastavit a povolit. A vše by mělo být na jedné lokální síti (myslím). V mobilu a tabletu ale záleží ještě na systému Android a pak na jednotlivých aplikacích. Novější mobily (s novějším systémem) většinou podporují alespoň promítání fotek a videí z mobilu. "Lepší" umí "poslat" na televizi i video z YouTube a zrcadlit display.


Protože jsem chtěl původně věnovat DLNA celý příspěvek, sesbíral jsem i několik dalších odkazů:

A několik zajímavých aplikací:

Apple má samosebou něco úplně jiného, co ale dělá úplně to stejné: AirPlay. A DLNA nepodporuje. Ale jak vidíte výše, aplikace na Android se snaží s tímto problémem vypořádat také.


Pro zmiňované redukce vás pošlu na eBay nebo DealeXtreme (ale pořídíte i u nás - viz třeba Heureka.cz - Vyhledávání redukce mhl).





pátek 13. prosince 2013

Proč se Internet Explorer samovolně přepne do kompatibilního režimu? A zobrazuje stránku jako IE7? :-(

Microsoft do svého prohlížeče Internet Explorer zařadil něco, čemu říká "režim kompatibility". To jen proto, že IE měl vždy problémy s korektním vykreslováním stránek a spousta lidí dělala webové stránky pro IE a ne správně podle specifikací HTML a CSS. Tvůrci webů se tomuto můžou bránit pomocí meta tagu <meta http-equiv="X-UA-Compatible"content="IE=Edge"> (viz Marenkův bloček: Zafixuj verzi!) případně nastavením X-UA-Compatible: IE=Edge v hlavičce HTTP. Ale bohužel ne vždy toto funguje. Na stránce Why does IE9 switch to compatibility mode on my website? se dozvíte proč.

IE se přepne, pokud nemá nastaveno X-UA-Compatible, do kompatibilního režimu, když:
  • uživatel klikl na tlačítko "režim kompatibility", nebo nastaví "verzi" v  "Nástroje pro vývojáře", nebo si "režim kompatibility" zvolí jako výchozí - s tím vůbec nic neuděláme;
  • zřejmě (?) dojde k nějaké závažné chybě při renderování stránky;
  • dotyčná doména je na seznamu webů Microsoftu, které vyžadují zobrazení v "režimu kompatibility";
  • si IE si myslí, že je web na intranetu! Za intranet považuje (i) shodnou doménu s vaší. S tímto jako webař neuděláte vůbec, ale vůbec nic. Ale můžete chování IE na intranetu nastavit (i návštěvníkům, protože půjde o uživatele identifikovatelné)! Nastavení hledejte v menu (IE9) Nástroje -> Nastavení kompatibilního zobrazení - > zatržítko Zobrazit intranetové servery.... A - uff! - máte vyhráno.



'via Blog this'

čtvrtek 12. prosince 2013

středa 4. prosince 2013

Mapa ČR pro vložení na Váš web zase trochu jinak

CEZET Map | Moravio.com:
"CEZET Map je znakový font, který umožnuje jednoduše vytvořit mapu České Republiky za použití HTML a CSS. Každý kraj může být stylován zvlášť pomocí CSS stylů. Díky použití vektorové grafiky bude mapa na každém zařízení ostrá a kvalitní."
Implementace je ovšem relativně náročná. Musíte mít možnost upravit ve stránce spoustu věcí na různých místech! To tento jinak dobrý nápad dost degraduje :-(

'via Blog this'

SEO testery a SEO analyzátory jsou zlo!

SEOmaty, seo testery a analyzátory byly, jsou a budou zlo - Lupa.cz:
"SEOmaty byly, jsou a budou zlo. S tím samozřejmě můžete souhlasit, nebo nikoliv. Názory těch, kteří se SEO živí, dělají ho a rozumí mu podstatně více než autor, jsou ale podobné"

'via Blog this'

neděle 1. prosince 2013

Když Google Play Store neběží?

Na telefonu či tabletu se systémem Android se může stát, že po spuštění se aplikace Google Play zase hned zavře. Jen blikne a zase zmizí. Nechce běžet. Problém je to zřejmě známý a pokud nemáte vyloženou smůlu, postačí najít ve výpisu všech aplikací (Nastavení > Aplikace > Všechny) nejspíš na konci seznamu aplikaci Download, která bude buďto zaseklá - pak ji vypněte - nebo zakázaná - pak ji povolte. No, ale příčinou může být úplně jiný problém... a to pak nevím ;-)


MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky