sobota 14. prosince 2013

Cože? OTG? MHL? NFC? DLNA? Co?

Zkratky. Oblíbený nástroj technokratů i marketérů. Zahltit nás písmenky, které sice mají nějaký význam, ale často i jen nepodstatný. Nebo dokonce označují horší parametry, než má produkt bez písmenek (srovnej rozlišení širokoúhlého monitoru s "HD" a bez).

OTG

OTG nebo-li USB On-The-Go umožňuje připojit (pomocí redukce) k telefonu (či tabletu) "obyčejnou" flashku, USB klávesnici nebo USB myš. Případně i jiné zařízení. Telefon zpravidla nedisponuje dostatečným proudem, takže náročnější zařízení jako je třeba externí disk musíte napájet zvlášť.
Jak jednoduše poznat, jestli telefon podporu OTG má? Pokud se nemýlím, stačí se podívat do nastavení úložiště. Když je tam kromě paměti telefonu a SD karty i zašedlé "USB", mělo by to značit, že ano.

MHL

Mobile High-Definition Link slouží pro připojení telefonu (či tabletu) k monitoru nebo televizi pomocí redukce z micro-USB (telefon) na HDMI (televize). Základní definic se dozvíte tu
S rozpoznáním, zda vaše zařízení MHL podporuje, je to jednodušší - buďto je na seznamu MHL Enabled Products, nebo si vyfoťte na MHL® – Do I have MHL? QR kód a...

SlimPort, MyDP

Aby to ale nebylo příliš jednoduché, pro výstup videa některé telefony (Nexus 4 a následovníci a také řada G od LG) používají SlimPort (SlimPort - Connect mobile devices to displays), nebo také Mobility DisplayPort, či MyDP. SlimPort dokáže přenést obraz až v rozlišení 4K-UltraHD.

NFC

Near field communication slouží k bezdrátovému propojení telefonů na velmi krátkou vzdálenost. NFC pracuje na základě RFID. Telefony musí mít tuto funkci zapnutou. Na propojení zareaguje právě spuštěná aplikace a nabídne odeslat fotky, vizitky, hudbu... po bluetooth. Tak to alespoň znám já. Telefon může také načítat libovolné informace z předprogramovaných "tagů". Funkce je to dost zajímavá, ale její praktické využití je prozatím diskutabilní.

DLNA

Digital Living Network Alliance (DLNA) je neziskovka založená firmou Sony před více jak deseti lety pro sepsání not, podle kterých komunikují různá multimediální zařízení. DLNA využívá protokoly Universal Plug and Play (UPnP). No a v praxi to znamená, že můžete z mobilu promítat video, fotky či hudbu třeba na multimediální (chytrou) televizi, nebo nějaké multimediální centrum (včetně různých "krabiček"). Jako "vysílač" nebo "přijímač" lze samozebou použít i počítač s Windows. Jen vše správně nastavit a povolit. A vše by mělo být na jedné lokální síti (myslím). V mobilu a tabletu ale záleží ještě na systému Android a pak na jednotlivých aplikacích. Novější mobily (s novějším systémem) většinou podporují alespoň promítání fotek a videí z mobilu. "Lepší" umí "poslat" na televizi i video z YouTube a zrcadlit display.


Protože jsem chtěl původně věnovat DLNA celý příspěvek, sesbíral jsem i několik dalších odkazů:

A několik zajímavých aplikací:

Apple má samosebou něco úplně jiného, co ale dělá úplně to stejné: AirPlay. A DLNA nepodporuje. Ale jak vidíte výše, aplikace na Android se snaží s tímto problémem vypořádat také.


Pro zmiňované redukce vás pošlu na eBay nebo DealeXtreme (ale pořídíte i u nás - viz třeba Heureka.cz - Vyhledávání redukce mhl).

Žádné komentáře:

Okomentovat

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky