neděle 28. června 2015

Opravujeme LCD monitor Samsung 940B, který najednou nesvítí

Po několika letech nijak úchvatné, nicméně bezproblémové služby, jednoho večera LCD monitor Samsung SyncMaster 940B nenaběhl. Přesněji - nerozsvítil se. Modře svítilo pouze tlačítko vypínače - aspoň něco tedy fungovalo. Netrvalo moc dlouho, abych s pomocí internetů zjistil, že to, že monitory od Samsungu po čase odchází, je světoznámá "vlastnost". Jako obvykle jsou s největší pravděpodobností na vině načasovaná kurvítka - pardon - kondenzátory (ostatně jak jsem sepsal již v Marenkův bloček: Životnost elektroniky stanovují elektrolytické kondenzátory). Na eBay je lze dokonce koupit jako kit. Samozřejmě závady můžou být i jiné: na rusky hovořících videích na YouTube většinou vyměňují invertory a CCFL trubice. Na ostatních ale vyměňují zase více právě kondenzátory.
Chvíli jsem zvažoval, ne že ne, jestli má vůbec smysl se pokoušet monitor opravovat, protože se dá stejný použitý pořídit za 500 až 1000 Kč a adekvátní náhrada by byla dnes tak za 2000 Kč. Na druhou stranu pokud stačí vyměnit součástky za pár korun...Začal jsem dohledáním servisního manuálu k monitorům Samsung 540, 740 a 940, který mi ale moc nepomohl. Jak jsem zjistil, desky napájení bývají v tomto typu monitoru různé. Pak jsem si nastudoval, jak monitor rozebrat...
Přidávám i několik vlastních fotek z demontáže. První záludností je, že monitor je jen secvaklý! Je třeba opatrně vypáčit (takovým tím páčidlem, co je na opravu displayů mobilů, něčím jako trsátko) přední rámeček od zad. Jen toto drží monitor pohromadě. Děsivé ;-)


Pod "špunty" na zadní straně byste hledali šroubky marně.


Opatrně také s kablíky a konektory. Nic nepřetrhnout, nic nepoškodit! I když občas je třeba zapáčit.


Konečně se dostáváme k vadné desce napájení. Inkriminované špatné nafouknuté kondenzátory jsou ty tři vedle trafa a chladiče. Tři 820µF na 25V (nebo jinak zapsáno 3x 320uF), 10 × 21 mm. Ty jsem nahradil kondenzátory stejné hodnoty, ale na 35 V z GM. I když jsou rozměrově větší (13 × 21 mm), vejdou se. Ještě nezapomeňte na zelenou 3A pojistku, která je přilepená k prostřednímu kondenzátoru. Nahradil jsem ji pojistkou 3,15A také z GM. (Pojistku jsem přiznám nahradil až ve "druhém kole". Mezitím jsem ji pro test úspěšnosti přemostil na chvíli drátkem.) Dost mě pomohlo vlákno Nuke - Elektro Bastlirna Forums-viewtopic-LCD Samsung 930BF, zdroj IP-35135B - nejde podsvícení.


Po seskládání monitor zase vesele funguje. Součástku mě přišly ani ne na 30 Kč. Plus nějaký ten čas na studium a na samotnou opravu.

Součástky lze samozřejmě zakoupit i jinde, zkuste třeba:


Další možností je objednat si celou desku (ne novou, také opravovanou) z Hong Kongu či Číny cca od 250 Kč.

(Ano, vím. Můj postup i přístup lze označit při nejlepším za amatérský. Ale jak vidíte i takto lze úspěšně opravit i monitor.)

Žádné komentáře:

Okomentovat

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky