neděle 27. září 2015

Ubuntu na místo Windows XP v praxi

Nějakou dobu jsem po večerech zachraňoval nemocné Windows XP na starším notebooku. Vše marno. Spousta ztraceného času. Nakonec jsme skončili s majitelkou počítače dohodou, že se pokusí poprat s Ubuntu. Zvolil jsem Ubuntu 14.04 ve 32 bitové verzi. Jednak jsem ho měl už na flashce, druhak jsem chtěl něco více "mainstreamového". Následovalo několik večerů, kdy jsem se snažil připravit Ubuntu tak, abych majitelku k jeho používání dokázal zaškolit. Samozřejmě jsem narazil záhy na několik problematických bodů.

Automatické přihlašování a klíčenka

Automatické přihlašování je sice bezpečnostní díra, ale nutná podmínka pro snadné osobní používání počítače v domácím prostředí. V ten moment ale se po naběhnutí Ubuntu ozve klíčenka - tam se schraňují další hesla - s požadavkem o zadání hesla. Snadnost je ta tam. Spousta lidí to řeší na nespočtu fór. A přitom to není vůbec problém - jednoduše změňte klíčence heslo na prázdné podle návodu klíčenka [Ubuntu Česko].

Uspání na disk - hibernace

Zase spousta lidí řešila nemožnost uspání Ubuntu na disk. Zpravidla po upgradu na vyšší verzi. U Ubuntu došli k závěru, že kvůli ne zcela spolehlivé podpoře driverů hibernace, nebudou tuto raději nabízet. Můžete si ale hibernaci vyzkoušet a případně zapnout podle návodu Jak mohu uspat svůj počítač na disk?. Při testu jsem zjistil, že síťovka probuzení z hibernace dvakrát nerozchodí, a že přidání položky do menu mi stejně nefunguje.

Skype

Nečekaně velký problém byla instalace Skype na Ubuntu. Ani z Skype z repozitáře Ubuntu, ani Skype od Skype (Stažení desktopové verze aplikace Skype) nefungoval. Až instalace Skype podle návodu Install Skype On Ubuntu 14.10/14.04/12.04 | Unixmen zafungovala.

Ubuntu Tweak a Unity Tweak Tool

Pro snazší nastavení vlastností Ubuntu a jeho rozhraní Unity můžu doporučit instalace Ubuntu Tweak - Let's rock with Ubuntu dle návodu How To Install And Use Ubuntu Tweak On Ubuntu 14.10/14.04/13.10/13.04/12.10/12.04 | Unixmen a configuration tool for the Unity desktop environment — Ubuntu Apps Directory (z repozitáře). Ubuntu Tweak nabízí třeba snadnou instalaci aplikací z dalších repozitářů. S Unity Tweak zase vyměníte třeba launcher

Launcher

Spousta lidí je velmi nespokojená s "novým" rozhraním Unity. Pak si můžete třeba do Ubuntu nainstalovat launcher ála OS X podle návodu How to Convert the Unity Launcher into a Dock-Style Launcher nebo "vrátit" plochu z Gnome podle návodu How to Install the Gnome Classic Desktop in Ubuntu 14.04 nebo How to Install a Classic Ubuntu Desktop in 14.04 LTS.

Ikony na ploše Ubunu s Unity bez dalších úprav

Plocha Ubuntu s Unity je připravená pouze na odložení dokumentů. Alespoň to tak podle nabídky menu vypadá. Výše zmíněné tweakovací utility umožňují zapnout na ploše nějaké systémové položky a složky. Nějaké ty rady najdete třeba na Jak mohu v Ubuntu vytvořit na ploše zástupce? nebo Ubuntu 14.04 Ikony na ploše - poradna Živě.cz. Já se vydal tou nejsnazší cestou - otevřete si složky plochy a vedle složku aplikací /usr/share/applications a prostým copy-paste nahažte na plochu co je třeba.

Google Drive/Disk Google

Pro permanentní zálohování dat jsem již dříve sáhl po Google Drive. S tím je trošku problém, protože pro Ubuntu neexistuje oficiální podpora Google Drive. Ale existuje Grive, který nainstalujete podle Ubuntu Google Drive Client with Grive and Grive Tools | How To nebo How to install Google Drive on Ubuntu.
Základní zaklínadlo zní takto:
1. Přidej grive-tools PPA

$ sudo add-apt-repository ppa:thefanclub/grive-tools

2. Aktualizuj seznam

$ sudo apt-get update

3. Instaluj grive-tools

$ sudo apt-get install grive-tools

Aplikace

Většina potřeb použití počítače s Ubuntu je pokryta aplikacemi nainstalovanými se systémem. Nicméně kromě výše uvedených jsem shledal velmi užitečnými také VLC, Gmail a další.


P.S.: Tento postík jsem sepisoval průběžně, během připravování počítače někdy na jaře. Mezitím se mi zaktualizovalo Ubuntu na verzi 15.04. To jen pro pořádek. Nějakou dobu jsem tento text sušil s tím, že dopíšu nějaké další zkušenosti. Ale pak...

P.P.S.: Vše se to nakonec obrátilo vniveč. Jinakost Linuxu oproti Windows se ukázala pro předpokládanou uživatelku nezkousnutelná. Ne tak zřejmě úplně nová zkušenost s tabletem s Androidem.

Žádné komentáře:

Okomentovat

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky