čtvrtek 29. prosince 2016

HandBrake - open source video konvertor - vyšel ve verzi 1.0.0 po 13 letech vývoje

HandBrake je populární open source nástroj pro konverzi a kompresi videa "ze skoro jakéhokoliv formátu do moderních, široce podporovaných kodeků". Je k dispozici pro Windows, MacOS i Linux. HandBrake můžete spustit buď s grafickým uživatelským rozhraním, nebo jako nástroj z příkazového řádku. A co je tak trošku pikantní: po 13 letech vývoje vyšla verze 1.0.0.




čtvrtek 22. prosince 2016

Jak JavaScriptem na pseudo elementy?

Upravit elementy elementy HTML stránky? Žádný problém! Máme DOM, máme jQuery... Změnit styly? V jQuery máme metodu .css(). Ale... Co to? No ano! Pseudo elementy jako ::before nebo ::after se takto jednoduše změnit nedají! Musí se to "kacknout". Jak? Pěkně to servíruje článek Modify pseudo element styles with JavaScript od Pankaj Parashara.

Osobně jsem úspěšně ozkoušel Metodu 3:
$('<style>.red::before{color:green}</style>').appendTo('head');

(samozřejmě, že to taky umím bez jQuery)

čtvrtek 15. prosince 2016

Co prozradí lajk? Hodně. Až moc!

Všem nám vadí špiclování a neustálé kontrolování, vychovávání a neodbytné přesvědčování. Rozčiluje nás. Ale jen, když o něm víme, když je "vidět". Současně si většina z nás pouští špióny až do nejniternějšího nitra své duše. Stačí povolit kdejaké aplikaci, ať už je to hra, kvíz nebo IQ test, přístup ke svému profilu na Facebooku. Nikdo se moc nestará, co si vlastně taková aplikace o něm zjistí.
"Už v roce 2012 dokázali z 68 facebookových lajků určit barvu pleti s 95 procentní přesností, s 88 procentní přesností, zda je člověk homosexuál - a s 85 procentní přesností, zda demokrat či republikán. Spočítat šlo také, zda uživatel bere drogy, jakého je vyznání, u nezletilých pak třeba to, zda rodiče žijí pohromadě nebo jsou rozvedení."
A podle toho, co si aplikace zjistí, vám jsou "lidé v pozadí" schopni naservírovat nejen přesně mířenou reklamu na lyžařské ponožky nebo rukavice na motorku, ale třeba zcela nový "světový názor". A pak hned šup šup k volbám! Pěkně to máte sepsáno v článku Stačí nám 70 lajků a poznáme vaši barvu pleti i orientaci, říká firma pracující pro Trumpa na RESPEKT, který cituje rozhovor Diese Firma weiss, was Sie denken na tagesanzeiger.ch. Text je doplněn desetiminutovou přednáškou z Concordia Summit 2016.


"Společnost Cambridge Analytics Kosinského nápad dál vylepšila. Ke zjištění toho, čemu dává kdo lajk, používá například facebookové kvízy maskované jako testy IQ, při kterých dává uživatel svolení s poskytnutím informací o svém profilu."
Po pochopení situace už nikdy žádné aplikaci na Facebooku nepovolíte přístup ke svému profilu, natož pak aby jste na takovou aplikaci vědomě lákali další. Určitě si projdete i nastavení https://www.facebook.com/settings?tab=applications. Mezi aplikacemi najdete určitě i nějaké ty zapáchající mumie ke smazání.

pátek 9. prosince 2016

Circuito.io pro snadný začátek s Arduino

Hračičkové z Roboplan připravili kromě jiných zajímavý projekt Circuito.io. Circuito.io je webová aplikace, která vám pomůže s návrhem jednodušších projektů s počítačem Arduino.


Naskládáte si potřebné komponenty a Circuito.io pro vás vygeneruje "nákupní seznam", návod k zapojení i kód základu potřebného programu.


Každý začátek nemusí být těžký. ;)

úterý 6. prosince 2016

Pár kusých poznámek na téma barvičky a Sass

Tentokrát jen pár kusých poznámek na téma "barvičky a Sass". Řešil jsem automatické odvozování odstínů zadané "základní barvy" (pro pozadí) a nalezení kontrastní barvy, aby na tomto pozadí byl text vždy čitelný.

Sass je na práci s barvami vybavený dost dobře. Nastuduj si Module: Sass::Script::Functions — Sass Documentation. K výše uvedenému zadání mi byly užitečné hlavně funkce lightness($color), lighten($color, $amount) a darken($color, $amount).

Jak na kontrastní barvu jsem dohledal postupně na How to dynamically change text color based on a background color, Compass Color Contrast | Compass Documentation, How to get an accurate contrast color with Sass – Medium.

A dále pak na Sass text-contrast mixin, Sass text-contrast mixin a nakonec pro změnu Sass text-contrast mixin. To jsou různé verze téhož. Výsledek se mírně liší. Však se podívej.

Trochu barevné teorie načerpej z HSL and HSV na Wikipedia a Barevný model – Wikipedie.

S přepočtem barev v různých barevných modelech včetně HSV si pohraj s Color Calculator nebo složitějším Color Wheel - Color Calculator na Sessions College. Na vytvoření celých barevných schémat použij RGB Hex HSL HTML | Colour Calculator | Colour Scheme Tool nebo notoricky známý Barevný kruh | Barevná schémata - Adobe Color CC.


pondělí 5. prosince 2016

Jak udělat PDF z Wordu on-line. Taková napůl nouzovka teda...

Dost často potřebujete někomu poslat dokument v PDF. Buďto třeba nechcete, aby si ho mohl nějak měnit, nebo to tak přímo vyžaduje. Ale co když vám přiletěly "wordy" emailem (také "docy" se říká) a vy nemáte jak z nich PDF udělat?

A. Pokud používáte Disk Google (Google Drive)Gmail stačí...

  1. Přímo z e-mailu v prohlížeči "wordy" uložit na Google drive.
  2. Google drive sice nemá standardně převod do PDF (pluginy třetích stran existují, ale s tím si TEĎ hrát nemáte čas), ale když si dvojklikem otevřete náhled toho dokumentu, tak se dá pak ten dokument vytisknout.
  3. Tisk Google drive dělá tak, že vlastně vygeneruje PDF, to otevře v další záložce a zobrazí rovnou nabídku tisku. V ten moment stiskněte CTRL+S a kýžené PDF uložíte.

Akorát, že to PDF se po otevření v Acrobat Readeru chce rovnou tisknout, ale to nemusí vadit. A jsou ty PDF poněkud větší.

B. Pokud používáte OneDrive od Microsoftu je to ještě snazší...

  1. Soubor uložíte na OneDrive.
  2. Otevřete dokument ve Word Online
  3. Pak už jen zadáte Soubor - Uložit - Stáhnout jako PDF.
No ano, u Microsoftu je to čistší...

Ale tak jistě - je ještě spousta jiných možností, on-line konvertory, free utility a tak podobně. Ale když potřebujete třeba zkonvertovat do PDF "po telefonu"...

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky