čtvrtek 15. prosince 2016

Co prozradí lajk? Hodně. Až moc!

Všem nám vadí špiclování a neustálé kontrolování, vychovávání a neodbytné přesvědčování. Rozčiluje nás. Ale jen, když o něm víme, když je "vidět". Současně si většina z nás pouští špióny až do nejniternějšího nitra své duše. Stačí povolit kdejaké aplikaci, ať už je to hra, kvíz nebo IQ test, přístup ke svému profilu na Facebooku. Nikdo se moc nestará, co si vlastně taková aplikace o něm zjistí.
"Už v roce 2012 dokázali z 68 facebookových lajků určit barvu pleti s 95 procentní přesností, s 88 procentní přesností, zda je člověk homosexuál - a s 85 procentní přesností, zda demokrat či republikán. Spočítat šlo také, zda uživatel bere drogy, jakého je vyznání, u nezletilých pak třeba to, zda rodiče žijí pohromadě nebo jsou rozvedení."
A podle toho, co si aplikace zjistí, vám jsou "lidé v pozadí" schopni naservírovat nejen přesně mířenou reklamu na lyžařské ponožky nebo rukavice na motorku, ale třeba zcela nový "světový názor". A pak hned šup šup k volbám! Pěkně to máte sepsáno v článku Stačí nám 70 lajků a poznáme vaši barvu pleti i orientaci, říká firma pracující pro Trumpa na RESPEKT, který cituje rozhovor Diese Firma weiss, was Sie denken na tagesanzeiger.ch. Text je doplněn desetiminutovou přednáškou z Concordia Summit 2016.


"Společnost Cambridge Analytics Kosinského nápad dál vylepšila. Ke zjištění toho, čemu dává kdo lajk, používá například facebookové kvízy maskované jako testy IQ, při kterých dává uživatel svolení s poskytnutím informací o svém profilu."
Po pochopení situace už nikdy žádné aplikaci na Facebooku nepovolíte přístup ke svému profilu, natož pak aby jste na takovou aplikaci vědomě lákali další. Určitě si projdete i nastavení https://www.facebook.com/settings?tab=applications. Mezi aplikacemi najdete určitě i nějaké ty zapáchající mumie ke smazání.

Žádné komentáře:

Okomentovat

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky