středa 3. ledna 2018

Rozdílný čas v Linuxu a Windows? Náprava je snadná - ale bohužel ne stoprocentní :-(

Je to stará známá věc, že Linux a Windows zobrazují čas počítače uložený "v BIOSu" jinak. Jinak se pracuje s časovým pásmem. Na jednosystémových strojích to nečiní žádný problém. Horší je situace, pokud využíváte dual boot - spouštíte-li oba systémy na jednom počítači na střídačku.

Bez upraveného nastavení posune Linux (konkrétně Ubuntu 16.04 LTS) v BIOSu čas o hodinu zpět, což pak zobrazí Windows (konkrétně Windows 10). Samozřejmě jsem na to při rozcházení dualbootu po těch letech, co jsem si s Linuxem pohrával naposled, zapomněl a dost mě to vyděsilo. ;-)

Návodů na opravu, protože tento časový problém řeší každý zelenáč a sklerotik stále dokola, najdete fůru. Opravit můžete buďto Windows úpravou nastavení synchronizace času podle How to solve Windows 10 time being wrong (tentokrát jsem šel touto cestou i já):

  1. pomocí stisku Windows key (praporek) + R vyvolejte panel "Spustit" (Run)
  2. napište services.msc a spusť stiskem OK
  3. v nově otevřeném panelu "Služby" najděte službu Windows Time (i v českých Windows se jmenuje anglicky)
  4. pravým tlačítkem myši otevřete kontextovou nabídku a z ní otevřete Vlastnosti
  5. změňte Typ spouštění na Automatický
  6. ve stejném panelu službu spusťte
...nebo nastavením Ubuntu:P.S.: Výše uvedené nastavení Windows má ale jeden zásadní zádrhel, když se čas nesesynchronizuje dřív, než jej zkontroluje nějaký program (Skype pro firmy) a odmítne se přihlásit.
Žádné komentáře:

Okomentovat

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky