pondělí 27. července 2020

Dvě verze PostgreSQL na jednom počítači? Jasně! A bez dockeru.

Začnu oblíbeným úvodem celebrit, vyjadřujících se k jakékoli problematice:
Nejsem odborník na to a to, ale osobně si myslím, že...
 S tímto na následující řádky nahlížejte prosím trocho shovívavěji. ;-)

Nicméně i já si osobně myslím, že problém souběžného vývoje několika projektů běžících na různých verzích databáze PostgreSQL celkem dobře řeší využití moderního nástroje Docker. Jenže ale protože ještě pořád nemáme rozchozeno a doladěno, co je pro vývoj třeba, rozhodl jsem se zkusit "starou" cestu spuštění databázových serveru současně. Na to jsem našel celkem podrobná návod Managing Multiple PostgreSQL Instances on Ubuntu/Debian - DZone Database potažmo Managing Multiple PostgreSQL Instances on Ubuntu/Debian - Percona Database Performance Blog, je to ten stejný postup od toho stejného autora.

Návod nebudu kopírovat, prostě a jednoduše při běžící verzi třeba 9.6 doinstalujte 11. Ta se neinstaluje "vedle", udělá si vlastní adresáře a spustí vlastní cluster s novým portem. Úplně bez problémů. Co byl problém tak to, že se mi zaboha nedařilo do databáze přihlásit. Defaultní uživatel postgres neměl heslo (?) a přitom všechny nástroje jej striktně vyžadují.

Pomohlo mi až, jak píší na PostgreSQL: How to change PostgreSQL user password? - Stack Overflow, přihlásit se do databáze bez hesla:

sudo -u postgres psql postgres -p 5435

A heslo nastavit:

ALTER USER postgres WITH PASSWORD 'postgres';

A pak jsem se už připojil a začal normálně pracovat. Podstatné je při všech operacích s databází nezapomenout na port! Port je to jediné, čím se databázové servery při většině operací rozlišují.




1 komentář:

  1. Pozor na bezohlednost některých aplikací, co jsou schopné ukrást neomaleně port pro sebe (FlexiBee třeba). Stačí si vypsat clustery příkazem pg_clusters a po chvilce nevěřícného zírání přenastavit porty.

    OdpovědětVymazat

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky