sobota 21. listopadu 2020

Koukatelná horizon.tv i na starším notebooku? SOLVED! I když...

Jakožto dlouholetí zákazníci UPC (co je teď ovšem Vodafone) používáme aplikaci Horizon Go pro sledování televize přes internet na různých zařízeních. Jako fakt na různých. V kuchyni běží imrvére na iPadu, na dovolené na telefonu s Androidem a v "pracovně" na postarším notebooku s Windows. Mno, na tom notebooku aplikace běžela. Už neběží. Vodafone, co byl dřív UPC, aplikaci Horizon Go pro Windows 10 zaříz. 

Nebylo to přiznejme překvapení, Vodafone, co byl dřív UPC, o tom informoval předem, i "tisk" se přidal a sama aplikace o tom varovala po spuštění už nějakou dobu a odkazovala na používání webové aplikace horizon.tv. Aby byla záležitost zábavnější, web stále ponouká k instalaci aplikace. I podpora stále lže.

Co už tedy? Teď již zbytečnou aplikaci Horizon Go jsem odinstaloval a nabrnknul v Chromu horizon.tv. A zděsil se! Zatížení staré i5 vyskočilo na 100 % a vždy po pár vteřinách se video i zvuk zasekly. Nepoužitelné! Vyzkoumal jsem, že video se hrne ve Full HD (úplně zbytečné na rozlišení 1366x768, že?) a procesor dekódování nedává.

Jako první jsem hledal možnost přepnutí kvality videa, nějak tak jako nabízí YouTube nebo ČT. Ne, volbu kvality či rozlišení videa horizon.tv neumí.

Další kroky mě dovedly do nastavení Chrome (chrome://settings/), kde se v "Rozšířeném nastavení" skrývá zapnutí hardwarové akcelerace. Pic, procesor kolem 40 %. Fajn!



Pokud toto nastavení nenajdete nebo tak nějak úplně nezafunguje, zkuste na to jít přes "Experimentání nastavení" (chrome://flags/#enable-accelerated-video-decode).

No, ale ani teď jsem se nezbavil zasekávání videa a zvuku. A zasekávající se zvuk je tedy mnohem nepříjemnější, než to video. Snížit datový tok! Zmenšení okna s videem? Nepomohlo. Přepojení na WiFi? Nic. Jak ještě jinak by se dal datový tok snížit, vrtalo mi hlavou. Googli, Googli... Ha! How To Limit Download Speed in Google Chrome by mohlo zabrat. Zkusíme a... Jo! Video se v horizon.tv už neseká a kvalita je v pohodě. A postup? No, takové provizórium, ale celkem snadno provozovatelné. Posuďte sami.

V Chrome otevřeme DevTools. V menu "tři tečky" zvolte "Další nástroje" a pak "Nástroje pro vývojáře". Odvážnější stisknou klávesu F12. Rovnou si v vývojářské okno přepněte v "Ozubeném kolečku" do samostatného okna, abychom pak mohli sledovat televizi na celé obrazovce.


Přepněte na záložku "Network" a pak v roletce "Throttling" (seškrcení) přidejte ("Add...") nový profil s omezením datového toku na 2 Mb/s (to jsem střelil od oka a zafungovalo mi). Zadává se hodnota ovšem v kb/s.


(Na obrázku je vidět, že už profil vytvořený mám. Stejně tak si omezení datového toku zapnete.)


Už nějakou dobu mi běží televize v horizon.tv úplně v pohodě. Jediný drobný zádrhel může být nutnost vždy pro sledování programu zapínat DevTools a omezení datového toku. Ale děláme i horší věci, ne?

(Omezit datový tok by šlo jistě i jinak, třeba někdy přijdu na elegantnější způsob.)


sobota 14. listopadu 2020

Zálohování na Google Fotky už nebude nikdy jako dřív. Bohužel.

Tak nějak jsme si zvykli, že jsou služby od Googlu, alespoň se základními parametry, zdarma. Nejen ale, že Google postupně hromadu služeb zaříz, on se chystá změnit jednu z nejpřívětivějších vlastností zálohování fotek!

Od 1. června 2021 se obsah zálohovaný ve vysoké a expresní kvalitě začne započítávat do úložného prostoru vašeho účtu Google.

No a potom, až si všech 15 GB (zatím se toto nemění), co máme k dispozici, zaplníte, nezbude než další prostor dokoupit, nebo data promazat. Do té doby nahraných fotek a videí se tato změna netýká, takže pokud si chcete na Fotkách udržet větší archív, tak rychle nahrávat! :-|



neděle 1. listopadu 2020

Lokální web s vlastní doménou na NGINX po upgrade na Ubuntu 20 neběžel. Už zase běží. (SOLVED)

Pro možnosti ladění na různých zařízeních a v různých systémech mám pro (jeden) lokální vývojový web nastavenou doménu třetího řádu nasměrovanou na IP adresu mého notebooku. Nijak sofistikovaně mám pro svůj noťas nastavenou IP adresu v routeru doma i v kanceláři. Funguje to, jak potřebuji, jsem s tím spokojený.

Včera mi přišlo jako "dobrej nápad" odkliknout už poněkolikáté odloženou nabídku upgrade z Ubuntu 18 na 20. Vše proběhlo snad v pořádku (alespoň jsem na nic jiného zatím nepřišel), až na to, že výše zmíněný web nenaběhl. Zapátral jsem po síti a nejblíž mému problému je Reverse Proxy for the internal DNS to an external IP or URL | DigitalOceanUsing NGINX to avoid localhost:<arbitrary port> - Dan Clarke a nginx proxy pass to external url - Stack Overflow

Nastavení projektu pro NGINX máme ale trochu komplikovanější (a přiznám, že tak úplně s jistotou se v něm neorientuju), tak hned na podruhé pouze po doplnění proxy_set_header do sekce server se web rozeběhl. Uff. ;)

server {
    listen 80;
    listen moje.vlastni.domena:80;
    server_name moje.vlastni.domena;

    proxy_set_header Host $host;
... }


MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky