neděle 31. července 2011

Jak odstarnit stará jádra (kernel) v boot adresáři Ubuntu

Před časem jsem na netbook Asus Eee 901 místo velmi těžkopádných a pro tento počítač absolutně nevhodných Windows XP, které se sami dostaly do zcela nepoužitelného stavu, nainstaloval na pomocí LVM (Logical Volume Management) spojené disky Ubuntu Netbook Edition. Jen adresář boot jsem nechal na fyzické partišně s - jak jsem si tehdy myslel - dostatečným prostorem.

Ubuntu ale v boot adresáři nechává zahnívat starší, již nepotřebná jádra (kernel) s dalšími příslušnými soubory a časem vymezený prostor zaplní. Pak další aktualizace a instalace programů padají na nemožnosti upravit jádro. Jedno z řešení této nemilé situace je čas od času ručně vymazat stará jádra (kernel) pomocí Správce balíků Synaptic (Synaptic Package Manager). Zjistíte si poslední verzi nainstalovaného kernelu a v synapticu označíte všechny starší (nižší) verze a nechaáte úplně odstranit. Podrobný návod najdete v textu Clean Up the New Ubuntu Grub2 Boot Menu v odstavci Remove Old Kernel Entries (odtud i obrázek).Tento postup jsem již dvakrát ověřil a zafunguje k plné spokojenosti.

(Mimochodem toto Eee s Ubuntu používá spokojeně k běžné kancelářské práci jedna počítači nijak zvlášť netknutá blondýnka. A to bez jakýchkoliv uživatelských problémů!)

1 komentář:

  1. jiný návod zde http://forum.ubuntu.cz/index.php?PHPSESSID=thir7dcclrvkblkj6ajlbimjg3&topic=61867.0

    OdpovědětSmazat

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky