neděle 14. srpna 2011

Zafixuj verzi!

Před dvěma lety jsem sepsal poznámku První souboj s IE8 aneb Emulate IE7. Poté jsem v zájmu rychlé záchrany vzhledu staršího webu tento fígl s úspěchem několikrát využil.Onehdy jsem byl upozorněn na radu na fóru vývojářů CZC v threadu grafika v IE9 s tímto tématem úzce související:

Opravdu jsem měl prohlížeč přepnutý do Quirks ... :(

Aby se to nemohlo stát chtělo by doplnit do hlavičky :

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge" />

Výše uvedená formulace by měla zajistit to, že Internet Explorer pochopí, že tuto stránku zřejmě vytvořil svéprávný člověk, zobrazí stránku v režimu nejvyšší dostupné verze prohlížeče a už nenabídne kompatibilní způsob zobrazení. :D

Abstrahujme od faktu, že radu napsal člověk, který sám není sto si ohlídat, jak má nastaven vlastní prohlížeč. V každém případě bych se takovému řešení doporučil se vyhnout. Zaklínadlo nejvyšší dostupné verze znamená, že stránku přinutíte se nechat zobrazit způsobem, jaký dnes nejste schopni předpokládat! I když Internet Explorer stále více dodržuje standardy, neustále si vývojáři Microsoftu spoustu věcí vykládají po svém, a tak s tímto nastavením se vám stránka s příchodem IE10 třeba rozstřelí.

Pokud by se mělo dát nějaké doporučení, pak tedy: pokud máte odladěný web v IE9, zafixujte jej tagem:

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=9" />

Ke v dřívějším příspěvku uvedeným odkazů přidávám link na Defining Document Compatibility.

středa 10. srpna 2011

Menší písmo ve Firebugu [špatná rada!]

Po některé z aktualizací (asi) začal používat Firebug pro Firefox ve svém okénku větší písmo, což poněkud snižuje přehlednost. Protože kolegu to štvalo víc než mě, našel řešení: v obligátním nastavení Firefoxu about:config najděte extensions.firebug.textSize a nastavte hodnotu na - třeba - 8.

ŠPATNĚ! VŠECHNO ŠPATNĚ! Po dalším samovolném upgrade Firebugu (15. 8.) se po této úpravě stala velmi nemilá věc: v panelu se zobrazily jen pluska a mínuska, ale žádný text! V nastavevení about:config jsem zjistil, že hodnota extensions.firebug.textSize se nastavila na 16! Změnil jsem hodnotu na 0 a zase je vše v pořádku. Ufff!

Nově nyní konečně fungují i klávesové zkratky Ctrl+Alt++ a Ctrl+Alt+ pro změnu velikosti písma v panelech Firebugu.



Stejné téma najdete také u kolegy jako Velikost písma ve Firebugu.

Jak na zpoplatnění Rozpisu SIPO (sdružené inkaso)

Na posledním Rozpisu bezhotovostní platby SIPO (veliký pozor! nezaměňuj rozpis a výpis!) jsem si všiml poznámky, že bude roznáška rozpisu do schránky zpoplatněna 5 Kč. Tento papírek v podstatě nepotřebuji a ještě za něj mám platit? Prošel jsem tedy web pošty a našel náznaky (dnes již potvrzené), že by mohlo pomoci změnit si zasílání rozpisu elektronicky e-mailem, což i podle dosavadního ceníku mělo být zdarma.

Podle instrukcí na webu jsem zašel včera ráno na nejbližší poštu a vyžádal si u paní na přepážce změnu zasílání rozpisu. Paní nebyla zcela zorientovaná, prozradila mi, že zrovna včera (tedy v pondělí) o tom měli školení, na pomoc si zavolala vedoucí, zkazila jeden formulář - popletla si výpis a rozpis, potom bojovala s příšernou aplikací na správu kontaktů, kde email napsala bez chyby až napopáté a to jen díky tomu, že jsem ji průběžně kontroloval (na monitor bylo díky bohu vidět)… Nicméně povedlo se a odešel jsem s dobrým pocitem ušetřené pětikoruny měsíčně a vítězstvím nad šimlem.

Včera odpoledne si toho všimli i internetové deníky (namátkou):


A dnes ráno jsem si zprávu přečet v tickeru v televizi. Pošta sama ale tuto informaci evidentně tutlá. Až dnes si přečtete si na webu Česká pošta sekci často kladené otázky:

- chci Rozpisy bezhotovostní platby SIPO zasílat na e-mail

Navštívíte kteroukoliv poštu a s sebou přinesete vyplněný formulář SIPO - žádost (plátci) (pdf, 86 kB) nebo si formulář vyžádáte na poště. V žádosti uvedete svoje spojovací číslo a označíte volbu ANO v poli Zasílání Rozpisu bezhotovostní platby SIPO prostřednictvím sítě internet na e-mail adresu. Nezapomeňte vyplnit pole E-mail adresa. Za zasílání rozpisů na e-mail nic neplatíte.

Dnes ráno byl web pošty částečně nedostupný, zjevně měnili obsah, protože výše uvedenou radu jsem tam dříve nenašel (byla jen mezi příspěvky v diskuzi pod některými články). Člověk se ale mohl dozvědět, že Hospodaření Pošty vykazuje pozitivní trend ;-)

Pokus o validní Like a +1 tlačítko

Jak Facebook tak Google nám webařům nadělili nemilou zapeklitost - podivný kód definující tlačítka Google +1 a Líbí se mi. Definice tlačítek obsahují značky <fb:like> a <g:plusone>, které HTML validátor nepřekousne a dělají nám tak ostudu. Napadlo mě (těžko ale prvního) vyzkoušet takový malý fígl - vypsat definici tlačítka pomocí JavaScriptu. Pomocí testu funkce escape jsem zakódoval definici tlačítka a vzniklý text pak nechal vypsat scriptem. Tlačítko Like (pouze ten zapeklitý kód, zbytek jsem nechal být) pak vypadá zhruba takto:


document.write(unescape('%3Cfb%3Alike%20href%3D%22 ... 22%3E%3C/fb%3Alike%3E '));


Podle dosud provedených testů takto vypisovaná tlačítka mi fungují ve Firefoxu,  IE9 a Chrome. V IE8 se ale neobjeví +1, jenom Like. Nahlédněte zde...

sobota 6. srpna 2011

Sloupce v CCS3 a layout vůbec

Plná podpora CSS3 sice ještě v prohlížečích není zdaleka samozřejmostí, nicméně stále více lze nové vlastnosti pro vzhled webových stránek využívat. Situaci s CSS3 bych si dovolil přirovnat k době, kdy začaly vystrkovat panožky první CSS, ale pokud chtěl člověk zaručit stejný základní layout stránek ve všech prohlížečích, mohl je využít pouze jako vylepšení, třešničku na dortu, důkaz kroku s dobou. Ale postavit na stylech kompletní layout bylo riskantní. Pěkný přehled nových vlastností v CSS3 pro definici layoutu i s ukázkami shrnuje článek The future of CSS layouts.

Předchozí text bys měl milý čtenáři vidět vysázený ve dvou sloupcích už dnes v prohlížečích Firefox, Chrome, Safari, Opera 11.1 a IE10 Platform Preview (IE10PP). O určitém předbíhání doby také svědčí nutnost použití předpon pro Firefox a Webkit v použité definici:

div.column {
-moz-column-count: 2;
-moz-column-gap: 30px;
-moz-column-rule: 2px dotted #666;
-webkit-column-count: 2;
-webkit-column-gap: 30px;
-webkit-column-rule: 2px dotted #666;
column-count: 2;
column-gap: 30px;
column-rule: 2px dotted #666;
}


Zmiňovaný text The future of CSS layouts kromě modulu CSS Multi-Columns module pro sazbu textu ve sloupcích věnuje pozornost také modulům Flexible Box Layout module ('FlexBox'), Grid Layout, Template Layout module a dalším...

středa 3. srpna 2011

Jak skrýt v administraci Wordpressu upomínku k upgrade

Wordpress není větší problém upgradovat na novější verze a je to samozřejmě žádoucí. Nicméně třeba v případě, že je funkce blogu závislá na několika pluginech, je třeba počkat, až na upgrade Wordpressu zareagují i jejich tvůrci. Pak je velice obtěžující stále se v administraci zobrazující pokyn k okamžitému upgradu.

Právě na skrytí výzvy k upgrade jsem našel pěkný návod s kratičkým kódem, který vložíte do souboru functions.php vašeho tématu, na How to Hide the WordPress Upgrade Message in the Dashboard:

function wphidenag() {
    remove_action( 'admin_notices', 'update_nag', 3 );
}
add_action('admin_menu','wphidenag');


Doplnil jsem ještě skrytí obdobně obtěžujícího čísla s počtem upgradů v levém menu u položek Updates a Plugins:

function wphidenagmenu() {
    echo "<style type="text/css">
#adminmenu span.update-plugins, #sidemenu li a span.update-plugins {display:none !important;}
</style>\n";
}
add_action( 'admin_head', 'wphidenagmenu' );


Zbytečné upozornění na aktualizace krásně zmizí a při práci neděsí. Jen je samozřejmě pak na vás, abyste aktualizovat nezapomněli ;-)

(implementováno na Wordpress 3.1.1)

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky