pátek 25. listopadu 2011

Žebřiček českých a moravských měst v kvalitě života

Již počtvrté byly zveřejněny výsledky socioekonomické studie MasterCard česká centra rozvoje. Výsledky zpracovali na serveru iDNES.cz v článku Nejlíp se žije v Jindřichově Hradci. Srovnejte s ním své město na mapě. Tamtéž naleynete i interaktivní mapku i s popisem jednotlivých měst Města s nejlepší sociální situací.




Pokud vás výsledky studie zaujali a vrtá vám v hlavě, kde to teda proboha vlastně žijete, prostudujte si také Informační brožuru s kompletními výsledky čtvrtého ročníku MasteCard česká centra rozvoje 2011, kterou v pdf naleznete na stránce s výsledky letošní studie.

Celá studie našich životů ovšem stojí na statistice a váhování parametrů. Stačí změnit váhy a výsledky se rázem změní (povšimněte si rozdílů v pořadí měst dvou prvních a dvou následujících ročníků - tolik se realita přeci nezměnila). Také nebere v úvahu okolí hodnocení měst. Zajímavý by byl také vztah výsledků k dopravní infrastruktuře.

Nicméně stejně není o čem diskutovat, protože V Českých Budějovicích by chtěl žít každý ;-)

Foto: idnes.cz

úterý 22. listopadu 2011

link2this - bookmarklet pro Firefox

Už mě zlobilo pořád nadvakrát kopírovat odkaz a název stránek, na které jsem chtěl do příspěvku na blogu vložit odkaz. Stvořil jsem si proto bookmarkletek - stačí tento kód vložit do bookmarku a ve vhodnou chvíli na něj kliknout a pak z panýlku zkopírovat připravený HTML kód.

javascript:alert('<a%20href="'+location.href+'">'+document.title+'</a>');

Další bookmarklety najdete na stránce Bookmarklet, favelet, favemarklet.

neděle 20. listopadu 2011

Co, kdy a kde bude na Vánoce 2011 v Brně?

Kdy se rozsvítí vánoční strom na Svoboďáku? Kdy se na koho budete moci zajít podívat? Jaký bude program na pódiu? Co, kdy a kde bude před letošními vánocemi v Brně najdete na webu Brněnské Vánoce 2011.

Foto: www.brnenskevanoce.cz

neděle 13. listopadu 2011

Historie webu

Na adrese evolutionofweb.appspot.com vystavil Google interaktivní grafické znázornění historie hlavních webových technologií a bezmála všech webových prohlížečů od vzniku protokolu HTTP po současnost. Můžete se také podívat, jak se webové prohlížeče měnily během doby.

Nesmrtelný IE6?

Také vám Internet Explorer 6 už dlouho znepříjemňuje webdeveloperský život? IE6 má sice na kahánku, ale pořád se tu mezi námi drží zuby nehty. Přehledné vizualizace jak a kde se mu to daří najdete na webu The Internet Explorer 6 Countdown. Je paradoxní, že sám Microsoft volá po zavržení tohoto jeho dítěte. Zajímavý je také žebříček států se zastoupením IE6 pod 1 %.



čtvrtek 10. listopadu 2011

Konverze GPS logů a itinerářů

Když si začnete trochu více hrát s GPS navigací, dostanete se k momentu, kdy budete potřebovat zkonvertovat log - záznam vaší cesty - pro další zpracování, nebo upload na nějaký web nebo pro import jinou aplikaci, nebo naopak připravit itinerář - trasu - stažený z některého cestovatelského webu, pro použití ve vaší navigaci. Ke konverzi logu či itineráře v rozličných formátech skvěle poslouží prográmek ITN Converter, známý také jako ITNConv. ITN Convertor také umožní zaznamenanou nebo připravovanou trasu upravit. Můžete tak například dostat trasu připravenou v Google maps staženou ve formátu Google Earth (.kml) do navigace TomTom jako itinerář.


Foto: www.benichou-software.com

Antivir z USB

Když máte podezření na nějakou virovou nákazu - samo sebou myslím systému - a nainstalovaný antivir přesto nic nehlásí, přijde vám na mysl logická úvaha: když se spustí systém, spustí se antivir, ale spustí se i vir. Když by byl ten virus tak dobrý, že by se před antivirákem dokonale zamaskoval, ten by nic neodhalil.

Jak tedy vira chytit? Nespustit jej. To znamená ale nespustit ani systém, ani antivir v něm. Pak můžete disk z počítače vymontovat a zkontrolovat v jiném. Nebo, bez potřeby šroubováku, použít nějaký live disk - CD nebo USB se systéme a potřebnými programy. Z toho pak stačí jen nabootovat a léčit a léčit...

Pěkně obsáhlý seznam i s popisem a odkazy na podrobné návody, jak ten který disk vytvořit, najdete v článku FREE Bootable AntiVirus Rescue CDs Download List.

Další možností je stáhnout prográmek UNetbootin, který umí jednak přepálit na USB image CD uložený na disku v počítači, jednak vybrat některý image či live distribuci z nabídky, stáhnout a vytvořit bootovací USB disk.
A do třetice tu máme Microsoft Standalone System Sweeper Beta. Stačí jen odklikávat a řídit se pokyny.

Osobně jsem vyzkoušel Kaspersky Rescue CD a MS Sweeper. Ani jedno nic nenašlo, tak tam asi nic nebude. Snad.


Osciloskop z počítače

Programy a udělátka k tomu, jak udělat ze stolního PC či notebooku osciloskop, nejsou nic nového a jedno i druhé se dá snadno najít na síti sítí ke stažení nebo zakoupení. Nabídku doplňuje miniseriál na hw.cz Protáhněte časovou osu aneb ze zvukovky vysokorychlostním osciloskopem.

Foto: hw.cz

neděle 23. října 2011

Jak na podsvícenou klávesnici

Podsvícení (nebo - jako varianta brod - nasvícení) klávesnice je pro práci nebo hraní v šeru či potmě velice příjemné. I když dnes (a co teprve zítra!) není podsvícená klávesnice nedostupná (viz ALFA.cz nebo czc.cz), pořád je tu místo pro kutilství:


V souvislosti s tímto tématem jsem narazil na webu věnovaném LED i jednoduchý, ale užitečný  LED calculator for single LEDs.


úterý 18. října 2011

Jak který prohlížeč umí HTML5, CSS3 nebo SVG? When Can I Use...

V článečku Caniuse.com: informace o podpoře HTML5, CSS3... na Interval.cz najdete stručný popis pro webové vývojáře velmi užitečné služby When can I use..., která v přehledných tabulkách nabízí přehledy jaké technologie - HTML 5, CSS 3, SVG... - v tom kterém prohlížeči a verzi fungují. Těchto přehledů je po internetu více, ale tento patří k těm lepším. Na podrobnější popis nebo příklady vás ale stejně odkáže dál, třeba na známý quirksmode.org.

neděle 16. října 2011

Brněnský architektonický manuál: Průvodce architekturou 1918–1945

Brno je známo nejen v architektonickém světě širokou nabídkou funkcionalistických staveb. Zajímáte-li se o funkcionalizmus také, na adrese www.bam.brno.cz najdete Brněnský architektonický manuál. Průvodce architekturou 1918–1945.



Popis služby si dovolím odcitovat ze zmíněného serveru:
Projekt Brněnské architektonické stezky vznikl ve spolupráci statutárního města Brna a Domu umění města Brna díky finanční podpoře Evropských fondů pro regionální rozvoj. Od září roku 2011 je tak pro všechny zájemce k dispozici Brněnský architektonický manuál (BAM): za pomoci volně přístupné internetové databáze, tištěné mapy a publikace zprostředkuje všem zájemcům o architekturu podrobné informace o brněnských stavbách, které vznikly v letech 1918-1945.

Na internetových stránkách www.bam.brno.cz je pro odborníky i laiky zpřístupněná databáze 400 architektonických objektů s údaji o jejich přesné adrese, GPS souřadnicích, MHD zastávkách v blízkosti, případně o jajich památkové chraně a zpřístupnění pro veřejnost. V podobě krátkých textů a audionahrávek ke stažení je zde zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů. Součástí databáze je fotografická a plánová dokumentace a interaktivní mapa Brna, která umožní snadné vyhledávání ibjektů a plánování tematických procházek po jedné z devíti navržených tras nebo sestavování vlastní architektonické stezky.

Předem navržené architektonické procházky po jednotlivých městských částech jsou obyvatelům Brna i domácím a zahraničním návštěvníkům k dispozici také v tištěné podobě ve formě mapy a průvodce. K orientaci bude sloužit i značení na chodníku před objekty, které obsahuje kód stavby a internetové stránky. Tak lze jednoduše, například prostřednictvím mobilního telefonu, získat informace o objektu, nebo si poslechnout jeho příběh přímo v ulicích Brna.

Demo DiRT 2 nefunguje? Doinstaluj Games for Windows Live

Tak to potkalo i mě: nepodařilo se mi rozjet demo Colin McRae DiRT 2 pod Steam. Pokaždé se jen načetla stránka hry a spustilo video. Zapátral jsem tedy a na fóru uživatelů Steamu našel v threadu Can'r run Dirt 2 demo problém řešící radu: nainstalovat Games for Windows Live. A opravdu! Stačí Games for Windows Live nainstalovat, netřeba se ani registrovat a přihlašovat, a už můžete drandit pouští :-)


 (Proč, jak a nač zkoumat nehodlám, ale nedivil bych se nějakým zákeřným dohodám kravaťáků.)

Lightbox ála Blogger lze vypnout v administraci!

V září v příspěvku Zvětšování obrázků ála Blogger.com jsem si postěžoval na svévolné vylepšení šablon na blogspot.com a jeho neodstranitelnost. Jednoduché a spolehlivé řešení kolize mého Fancyboxu se zmetkem od Googlu (skoro protimluv ;-) ) jsem nenašel, tak jsem svoji úpravu vypnul něžným return true; na začátku funkce startující Fancybox. Před pár dny jsem si ale všiml, že bez jiného upozornění se obrázky na tomto blogu už v lightboxu neukazují! A opravdu: nebyla to momentální chyba prhlížeče, ale v administraci blogu se objevila volba použití lightboxu a možná i googlové vylepšili logikuna rozpoznání existující implementace jiného lightboxu.

V každém případě lze teď zase vesele používat vlastní lightbox v upravených šablonách.

úterý 20. září 2011

HTML5 funguje i ve starém MSIE6 - s dopomocí html5shiv (prý)

html5shiv je JavaScript, který po vložení do stránky (viz návod) zajistí fungování prvků HTML5 i v prohlížeči Microsoft Internet Explorer 8 a starších. Prý! Nezkoušel jsem ještě.

pondělí 19. září 2011

Neumětelové u Mapy.cz neznají zákonitosti nestingu

Mapy.cz nabízí scriptík přistupující k API a vykreslující ve stránce mapku s odkazem na velkou mapu a dalšími on-line vylepšeními. Obsahuje mimo jiné HTML kód:

<a href="..." target="_blank">
    <div id="mapa" style="width:500px;height:333px"></div>
</a>


Na první pohled v něm nemusíte najít chybu, ale pokud nejste citlivý, třeba stejně jako některé JS Wysiwig editorky, na heslo nesting, postaví se vám vlasy čirou hrůzou! Jak může někdo cpát tlustý do tenkýho? Block do inline? DIV do A? Jedině totální neumětel :-(

Přitom oprava je snadná:
DIV nahradit tagem SPAN a do jeho stylů pro jistotu doplnit display: block;.

neděle 18. září 2011

Zvětšování obrázků ála Blogger.com

Před necelým rokem jsem vyzkoušel nasadit na Blogger chybějící lightbox a sepsal jsem i návod Fancybox na Blogger.com. Dnes koukám, obrázky vyskakují nějak podivně - chytráci u googlu s notným zpožděním vmontovali do Bloggeru vlastní zvětšovadlo. Není zdaleka tak hezké jako fancybox. Až přijdu na to, jak se jej zbavit, dám určitě vědět ;-)

Doplněno 20. 9. 2011:
Ano, je to tak - prý, jak napsali včera, Your images never looked so good (pod příspěvkem se sbírají odkazy i na další návody, jak dát nový lightbox pryč). A prý If you’ve custom-coded your image HTML so that images function as hyperlinks, then the lightbox view will not display and your original image hyperlink will work as expected., ale to není pravda :-(

Jedna spřízněná duše popsala v příspěvku Eliminar el nuevo LightBox de Blogger postup, jak se Lightboxu zbavit. Skanduji s ní Blogger: Get out of my blog!

Pomalý router Asus WL-500gP? Zkontroluj si nastavení!

Již delší čas provozuji pro domácí zasíťování router Asus WL-500gP (ovšem v první verzi). Jednou se takhle podívám na rychlost a koukám: internet nejede tak rychle jak by měl! Pátrám, zkoumám a nakonec zjišťuji, že za všechno může nastavení routeru Bandwidth Management - User Specify Service.


Kdysi jsem pocítil potřebu upřednostnit na jednom počítači FTP, na jiném webování a nějaké priority jsem přidělil VoIP i Skype telefonům. Vše fungovalo na první pohled správně a dobře. Nicméně, jak jsem předeslal, pozdější měření rychlosti ukázalo, patrně až po samovolném navýšení rychlosti připojení, že je rychlost připojení nižší, než by měla být. Příchozí rychlost by ještě ušla, ovšem odchozí byla na 1/7 deklarované!

V prvním kole průzkumu jsem ověřil, že internet zpomaluje router. V dalším kole jsem se dopracoval ke zjištění, že rychlost se spraví vymazáním všeho nastavení právě v tabulce Bandwidth Management - User Specify Service.

Takže zatím nový router kupovat nebudu... ;-)

pátek 9. září 2011

WordPress i Blogger pro mobilní zařízení

Všiml jsem si, že v nastavení služby blogger.com lze zvolit použití mobilní šablony pro mobilní zařízení. Momentálně máte na výběr z několika možností. Blog je pak skutečně lépe čitelný (ověřeno na HTC).

Stejný úkol pak má téma WPtouch pro WordPress. Když váš blog navštíví někdo s mobilním zařízením iPhone, iPod touch, Android, Palm Pre, Samsung touch nebo BlackBerry Storm/Torch, zobrazí se mu ve vzhledu aplikace pro iPhone s načítáním příspěvků Ajaxem a dalšími efekty. Téma samozřejmě návštěvníkovi dovolí přepnout blog do vzhledu pro běžný prohlížeč.

pátek 2. září 2011

On-line nástroj pro ladění JavaScriptových kulišáren

Čas od času je potřeba rychle ověřit nebo vyzkoušet nějaký postup, kličku nebo fígl, případně si připomenout nějaký starý zapomenutý postup v JavaScriptu. K menším záležitostem postačí Try it yourself na serveru w3schools.com. K větším hrátkám pak s nadšením použijete jsFiddle - online editor pro web, ve kterém i si vyzkoušíte, otestujete, odladíte JavaScript i s využitím frameworku MooTools, jQuery, Prototype, YUI, Glow i Dojo a všechny možné blbosti s HTML a CSS. V jsFiddle můžete připravit také funkční prototyp nějakého detailu a odkaz na něj poslat klientům ke schválení. To už je sakra zajímavá věc, ne?

Wordpress 3.3 už je "za rohem"

Nový Wordpress 3.3 už se blíží! Po přečtení příspěvku WordPress 3.3 už je na cestě a potěší zejména vývojářeSeparatisty znovu přemítám, jestli se těšit, nebo děsit.


UPC permanentně "zlobí"

Již léta využívám jak televizi, tak připojení k internetu přes kabel společnosti UPC. Když internet a televize fungují, tak fungují dobře. Jakýkoliv problém je ovšem velmi komplikované vyřešit, jakýkoliv drobný zádrhel narůstá do obludných rozměrů. Zaměstnanci UPC zřejmě důsledně procházejí školením, jak být co nejefektivněji protivným a odporným, jak, když už, komplikovat jakoukoliv pomoc vyžadovanou na hot-line a jak "obtěžující" zákazníky co nejvíce potrápit.

Ostatně už před čtyřmi lety jsem si postěžoval:
I změnou grafiky přehledů vyúčtování UPC vyjadřuje, že s ní není žádná zábava, nebude s vámi komunikovat a nepodá vám žádné informace. 


A jako potvrzení setrvávání tohoto stavu poslouží novinové titulku z poslední doby:

čtvrtek 1. září 2011

Zoomy jQuery Plugin pro efektní zvětšení obrázků

Narazil jsem na zajímavě vypadající jQuery plugin pro zvětšování obrázků - Zoomy jQuery Plugin. Při přejetí obrázku kurzorem myši se ukáže kulatá lupa a v ní zvětšený detail. Moc hezké. Zoomy se používá standradně, některé parametry lze měnit nastavením a vyžaduje jen, aby na náhledu byl odkaz na větší obrázek. Podle diskuze na stránce Zoomy je ale zřejmé, že odkaz aktuální verzi Zoomy bude třeba dohledat mezi řádky.


neděle 14. srpna 2011

Zafixuj verzi!

Před dvěma lety jsem sepsal poznámku První souboj s IE8 aneb Emulate IE7. Poté jsem v zájmu rychlé záchrany vzhledu staršího webu tento fígl s úspěchem několikrát využil.Onehdy jsem byl upozorněn na radu na fóru vývojářů CZC v threadu grafika v IE9 s tímto tématem úzce související:

Opravdu jsem měl prohlížeč přepnutý do Quirks ... :(

Aby se to nemohlo stát chtělo by doplnit do hlavičky :

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge" />

Výše uvedená formulace by měla zajistit to, že Internet Explorer pochopí, že tuto stránku zřejmě vytvořil svéprávný člověk, zobrazí stránku v režimu nejvyšší dostupné verze prohlížeče a už nenabídne kompatibilní způsob zobrazení. :D

Abstrahujme od faktu, že radu napsal člověk, který sám není sto si ohlídat, jak má nastaven vlastní prohlížeč. V každém případě bych se takovému řešení doporučil se vyhnout. Zaklínadlo nejvyšší dostupné verze znamená, že stránku přinutíte se nechat zobrazit způsobem, jaký dnes nejste schopni předpokládat! I když Internet Explorer stále více dodržuje standardy, neustále si vývojáři Microsoftu spoustu věcí vykládají po svém, a tak s tímto nastavením se vám stránka s příchodem IE10 třeba rozstřelí.

Pokud by se mělo dát nějaké doporučení, pak tedy: pokud máte odladěný web v IE9, zafixujte jej tagem:

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=9" />

Ke v dřívějším příspěvku uvedeným odkazů přidávám link na Defining Document Compatibility.

středa 10. srpna 2011

Menší písmo ve Firebugu [špatná rada!]

Po některé z aktualizací (asi) začal používat Firebug pro Firefox ve svém okénku větší písmo, což poněkud snižuje přehlednost. Protože kolegu to štvalo víc než mě, našel řešení: v obligátním nastavení Firefoxu about:config najděte extensions.firebug.textSize a nastavte hodnotu na - třeba - 8.

ŠPATNĚ! VŠECHNO ŠPATNĚ! Po dalším samovolném upgrade Firebugu (15. 8.) se po této úpravě stala velmi nemilá věc: v panelu se zobrazily jen pluska a mínuska, ale žádný text! V nastavevení about:config jsem zjistil, že hodnota extensions.firebug.textSize se nastavila na 16! Změnil jsem hodnotu na 0 a zase je vše v pořádku. Ufff!

Nově nyní konečně fungují i klávesové zkratky Ctrl+Alt++ a Ctrl+Alt+ pro změnu velikosti písma v panelech Firebugu.



Stejné téma najdete také u kolegy jako Velikost písma ve Firebugu.

Jak na zpoplatnění Rozpisu SIPO (sdružené inkaso)

Na posledním Rozpisu bezhotovostní platby SIPO (veliký pozor! nezaměňuj rozpis a výpis!) jsem si všiml poznámky, že bude roznáška rozpisu do schránky zpoplatněna 5 Kč. Tento papírek v podstatě nepotřebuji a ještě za něj mám platit? Prošel jsem tedy web pošty a našel náznaky (dnes již potvrzené), že by mohlo pomoci změnit si zasílání rozpisu elektronicky e-mailem, což i podle dosavadního ceníku mělo být zdarma.

Podle instrukcí na webu jsem zašel včera ráno na nejbližší poštu a vyžádal si u paní na přepážce změnu zasílání rozpisu. Paní nebyla zcela zorientovaná, prozradila mi, že zrovna včera (tedy v pondělí) o tom měli školení, na pomoc si zavolala vedoucí, zkazila jeden formulář - popletla si výpis a rozpis, potom bojovala s příšernou aplikací na správu kontaktů, kde email napsala bez chyby až napopáté a to jen díky tomu, že jsem ji průběžně kontroloval (na monitor bylo díky bohu vidět)… Nicméně povedlo se a odešel jsem s dobrým pocitem ušetřené pětikoruny měsíčně a vítězstvím nad šimlem.

Včera odpoledne si toho všimli i internetové deníky (namátkou):


A dnes ráno jsem si zprávu přečet v tickeru v televizi. Pošta sama ale tuto informaci evidentně tutlá. Až dnes si přečtete si na webu Česká pošta sekci často kladené otázky:

- chci Rozpisy bezhotovostní platby SIPO zasílat na e-mail

Navštívíte kteroukoliv poštu a s sebou přinesete vyplněný formulář SIPO - žádost (plátci) (pdf, 86 kB) nebo si formulář vyžádáte na poště. V žádosti uvedete svoje spojovací číslo a označíte volbu ANO v poli Zasílání Rozpisu bezhotovostní platby SIPO prostřednictvím sítě internet na e-mail adresu. Nezapomeňte vyplnit pole E-mail adresa. Za zasílání rozpisů na e-mail nic neplatíte.

Dnes ráno byl web pošty částečně nedostupný, zjevně měnili obsah, protože výše uvedenou radu jsem tam dříve nenašel (byla jen mezi příspěvky v diskuzi pod některými články). Člověk se ale mohl dozvědět, že Hospodaření Pošty vykazuje pozitivní trend ;-)

Pokus o validní Like a +1 tlačítko

Jak Facebook tak Google nám webařům nadělili nemilou zapeklitost - podivný kód definující tlačítka Google +1 a Líbí se mi. Definice tlačítek obsahují značky <fb:like> a <g:plusone>, které HTML validátor nepřekousne a dělají nám tak ostudu. Napadlo mě (těžko ale prvního) vyzkoušet takový malý fígl - vypsat definici tlačítka pomocí JavaScriptu. Pomocí testu funkce escape jsem zakódoval definici tlačítka a vzniklý text pak nechal vypsat scriptem. Tlačítko Like (pouze ten zapeklitý kód, zbytek jsem nechal být) pak vypadá zhruba takto:


document.write(unescape('%3Cfb%3Alike%20href%3D%22 ... 22%3E%3C/fb%3Alike%3E '));


Podle dosud provedených testů takto vypisovaná tlačítka mi fungují ve Firefoxu,  IE9 a Chrome. V IE8 se ale neobjeví +1, jenom Like. Nahlédněte zde...

sobota 6. srpna 2011

Sloupce v CCS3 a layout vůbec

Plná podpora CSS3 sice ještě v prohlížečích není zdaleka samozřejmostí, nicméně stále více lze nové vlastnosti pro vzhled webových stránek využívat. Situaci s CSS3 bych si dovolil přirovnat k době, kdy začaly vystrkovat panožky první CSS, ale pokud chtěl člověk zaručit stejný základní layout stránek ve všech prohlížečích, mohl je využít pouze jako vylepšení, třešničku na dortu, důkaz kroku s dobou. Ale postavit na stylech kompletní layout bylo riskantní. Pěkný přehled nových vlastností v CSS3 pro definici layoutu i s ukázkami shrnuje článek The future of CSS layouts.

Předchozí text bys měl milý čtenáři vidět vysázený ve dvou sloupcích už dnes v prohlížečích Firefox, Chrome, Safari, Opera 11.1 a IE10 Platform Preview (IE10PP). O určitém předbíhání doby také svědčí nutnost použití předpon pro Firefox a Webkit v použité definici:

div.column {
-moz-column-count: 2;
-moz-column-gap: 30px;
-moz-column-rule: 2px dotted #666;
-webkit-column-count: 2;
-webkit-column-gap: 30px;
-webkit-column-rule: 2px dotted #666;
column-count: 2;
column-gap: 30px;
column-rule: 2px dotted #666;
}


Zmiňovaný text The future of CSS layouts kromě modulu CSS Multi-Columns module pro sazbu textu ve sloupcích věnuje pozornost také modulům Flexible Box Layout module ('FlexBox'), Grid Layout, Template Layout module a dalším...

středa 3. srpna 2011

Jak skrýt v administraci Wordpressu upomínku k upgrade

Wordpress není větší problém upgradovat na novější verze a je to samozřejmě žádoucí. Nicméně třeba v případě, že je funkce blogu závislá na několika pluginech, je třeba počkat, až na upgrade Wordpressu zareagují i jejich tvůrci. Pak je velice obtěžující stále se v administraci zobrazující pokyn k okamžitému upgradu.

Právě na skrytí výzvy k upgrade jsem našel pěkný návod s kratičkým kódem, který vložíte do souboru functions.php vašeho tématu, na How to Hide the WordPress Upgrade Message in the Dashboard:

function wphidenag() {
    remove_action( 'admin_notices', 'update_nag', 3 );
}
add_action('admin_menu','wphidenag');


Doplnil jsem ještě skrytí obdobně obtěžujícího čísla s počtem upgradů v levém menu u položek Updates a Plugins:

function wphidenagmenu() {
    echo "<style type="text/css">
#adminmenu span.update-plugins, #sidemenu li a span.update-plugins {display:none !important;}
</style>\n";
}
add_action( 'admin_head', 'wphidenagmenu' );


Zbytečné upozornění na aktualizace krásně zmizí a při práci neděsí. Jen je samozřejmě pak na vás, abyste aktualizovat nezapomněli ;-)

(implementováno na Wordpress 3.1.1)

neděle 31. července 2011

Jak odstarnit stará jádra (kernel) v boot adresáři Ubuntu

Před časem jsem na netbook Asus Eee 901 místo velmi těžkopádných a pro tento počítač absolutně nevhodných Windows XP, které se sami dostaly do zcela nepoužitelného stavu, nainstaloval na pomocí LVM (Logical Volume Management) spojené disky Ubuntu Netbook Edition. Jen adresář boot jsem nechal na fyzické partišně s - jak jsem si tehdy myslel - dostatečným prostorem.

Ubuntu ale v boot adresáři nechává zahnívat starší, již nepotřebná jádra (kernel) s dalšími příslušnými soubory a časem vymezený prostor zaplní. Pak další aktualizace a instalace programů padají na nemožnosti upravit jádro. Jedno z řešení této nemilé situace je čas od času ručně vymazat stará jádra (kernel) pomocí Správce balíků Synaptic (Synaptic Package Manager). Zjistíte si poslední verzi nainstalovaného kernelu a v synapticu označíte všechny starší (nižší) verze a nechaáte úplně odstranit. Podrobný návod najdete v textu Clean Up the New Ubuntu Grub2 Boot Menu v odstavci Remove Old Kernel Entries (odtud i obrázek).



Tento postup jsem již dvakrát ověřil a zafunguje k plné spokojenosti.

(Mimochodem toto Eee s Ubuntu používá spokojeně k běžné kancelářské práci jedna počítači nijak zvlášť netknutá blondýnka. A to bez jakýchkoliv uživatelských problémů!)

sobota 30. července 2011

Správce fotografií digiKam pro Linux i Windows

digiKam je program pro správu a úpravu fotografií, jako ACDSee nebo Zoner Photo Studio, ale je to open source a je k dispozici jak pro Linux, tak pro FreeBSD, Mac OS X i Windows. Krátké představení si přečtěte v recenzi  Nepořádek ve fotkách? Zkuste správce digiKam  na root.cz (odtud i obrázek).



digiKam má opravdu spoustu zajímavých schopností...

pondělí 18. července 2011

Co je to za letadlo?

Čas od času se člověk zahledí na modrou oblohu křižovanou krajkami kondenzačních par dopravních letadel a zatouží vydat se s kterýmkoliv z nich tam někam do dálky… No a když to nejde, tak by chtěl, už jen z čiré zvědavosti, vědět, co je to kruci za letadlo a odkud a kam vlastně letí? Jak zjistit tyto informace on-line na internetu a jak se tam vlastně dostaly pěkně popisuje článek Zjistěte, co vám právě letí nad hlavou. Jumbo, nebo soukromý tryskáč? na Technetu.



Nechcete-li jej číst, zkuste rovnou odkazy:

www.flight24.com
www.airfleets.net
www.flightradar24.com
www.radarvirtuel.com
www.flightaware.com
www.flightwise.com
www.libhomeradar.org
www.planes.cz
Letecký provoz za 24 hodin
www.airliners.net
www.planepicture.net
www.jetphotos.net
www.planesspotters.net

pondělí 4. července 2011

Záložní nabíječka aneb pocta MacGyverovi

Když se dnes dostanete do místa bez elektřiny, budete určitě zaskočeni tím, jak rychle začne v mobilu docházet baterka. Tím spíš, když musí ten chudák lovit z éteru zbytečky signálu. Pak přijde na řadu vzpomínka na MacGyvera, sada baterek, co už neutáhnou rádio, nabíječka z auta, nějaký kablík, co ležel v kůlně a hlavně - lepící páska. Když není stříbrná, musí stačit hnědá ;-)

pátek 1. července 2011

Když firefox najednou zobrazuje hnusně písmo [SOLVED]

Firefox je úžasný prohlížeč, vývojáři Firefoxu jsou chrabří maníci, ale bohužel ne všechno vylepšování, které nám co chvíli chystají, je skutečně vylepšování. Tak se, pochopil-li jsem li to dobře, od bety čtvrté verze někomu na Windows začaly nějak jinak a divně vykreslovat písma. Řešení našel kolega, co byl mezi postiženými:

v about:config nastavte hodnotu gfx.direct2d.disabled na true a restartuje prohlížeč.

čtvrtek 26. května 2011

Špatně zobrazené datum komentářů ve Wordpressu s qTranslate [SOLVED]

Narazil jsem na problém s nezobrazováním správného data komentářů ve Wordpressu při aktivním pluginu qTranslate: místo data se zobrazuje formátovací řetězec.

Nejdříve jsem však kontroloval úpravy v šablonách, šablony a funkce původního tématu a hledal jsem, kde která funkce to má na starosti, abych přišel na to, jak a proč se datum nezobrazí - až pak jsem se dopracoval k usvědčení qTranslate (v kombinaci s použitým tématem). Pak nastoupil Google a vyblil na mě spustu návodů jak, aby se správně datum zobrazilo, přepropgramovat půlku pluginu, jak různě hackovat šablony... no hrůza děs! :-( Příspěvky byly ovšem už staršího data a nechtělo se mi věřit, že taková chybu nebyla už dávno opravena a hledal jsem dál...

Nakonec jsem se dopracoval ke zjištění, že stačí v administraci nastavit v "Advanced Settings" ("Pokročilé nastavení") qTranslate hodnotu "Date / Time Conversion" ("Konverze Datumu/času") na "Use strftime instead of date." ("Použít strftime místo data.") respektive "Use strftime instead of date and replace formats with the predefined formats for each language." ("Použít strftime místo data a nahradit formáty s předdefinovaným formátem pro každý jazyk.").

Taková blbost, že? ;-)

[hesla: Dates in comments appear as '%A %B %e%q, %Y'; With qTranslate the date of Comments is lost; Date not showing correctly; All my dates don’t work anymore, what’s wrong?; Date formatting with qTranslate; qTranslate may still have a bug ond comment date; Comments: date and time completely messed up]

pondělí 23. května 2011

Linux v Javascriptu

Linux v Javascriptu? Taková až neuvěřitelná věc, že? A jo! I když zřejmě to k ničemu vlastně není ;-)



Více v článku Linux umí nastartovat i ve vašem prohlížeči na root.cz.

Když firefox najednou nevyhledává z adresního řádku

Kdo ví proč, přestal mi najednou (?) Firefox po zadání do adresní řádky něčeho, co není platná adresa, vyhledávat. Nejspíš se to stalo důsledkem částečně násilného odinstalování jednoho nezvaného toolbaru. Vlastními silami jsem nic nezmohl, z nastavení jiného Firefoxu jsem taky inspiraci nenačerpal, ale nakonec jsem přecijen na fóru české Mozilly našel radu a odkaz na podrobný popis about:config entries.

I když to ve Firefoxu 4 takto původně nastaveno není, oprava funguje:

V about:config (když nevíš, o co jde, raději nezkoušej) do parametru keyword.URL vlož adresu http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=navclient&gfns=1&q= a hodnotu keyword.enabled nastav na true.

úterý 17. května 2011

Jak zakázat změnu velikosti políčka textarea nebo naopak umožnit změnu jiného prvku

Prohlížeč Google Chrome, a zanedlouho i Firefox 4, přišel s polem <textarea>, kterému může uživatel libovolně měnit velikost. Pro tvůrce stránek noční můra: jak snadno vám kdokoliv může rozbít vypiplaný design!

Naštěstí lze toto chování ovlivnit nastavením hodnoty none, both, horizontal nebo vertical vlastnosti resize v CSS3. Můžete takto jak změnu velikosti zakázat, tak naopak povolit změnu velikosti libovolnému prvku.

Dovolím si názornou ukázku:

both: velikost libovolně měnitelná

horizontal: velikost měnitelná ve vodorovném směru

vertical: velikost měnitelná ve svislém směru





P.S. Inspirací mi byl článek The Future Of CSS: Experimental CSS Properties

Jak odstranit neodstranitelný padding buttonu

Firefox 4 (i Safari, ovšem Chrome ne) má jednu nectnost - i když podle některých popisů je právě takové chování správné - tlačítka <button> i <input> mají zleva i zprava neodstranitelný padding 3 px i po nastavení paddingu na nulu. Existuje ale kouzlo:

button::-moz-focus-inner {
padding: 0;
border: none
}

které tuto nepěknost napraví. Sledujte rozdíly tlačítka a , kteréžto se vám ukáží jen při prohlížení Firefoxem.

Zdroj: Removing unwanted button padding in Firefox, extra padding in <button> elements.

Interaktivní nastavení CSS3 efektů

V příspěvku CSS: nastavování vlastností objektů a la Photoshop na zdrojáku najdete odkaz na v budoucnu jistě stále více užitečný CSS generátor Layer Styles. Stíny, přechody, zakulacené rohy a další nové CSS3 vlastnosti nastavíte "hejblátky" jako ve Photoshopu a pak si jen zkopírujete vygenerovaný kód.

Problém s podtržítkem v session cookies IE7

Asi pořád, neustále a na věky na nás budou ze skříní vyskakovat Billovi kostlivci: těsně před nástupem prohlížeče Internet Explorer 10 vás dožene problém, že se kdosi nemůže něam přihlásit do administrace s Internet Explorerem 7. Když si řádně zasakrujete, proč používá nejzáludnější a nejzákeřnější prohlížeč všech dob, zapátráte, a přijdete na to, že je to tím, že Internet Explorer 7 má problém se session cookies, když máte v názvu domény podtržítko!

Předkládám zjištěné zjištění:

Problem: IE7 drops the authentication cookie when underscores are in the domain name.
Solution: Remove the underscore from the domain name.


A uvádím jeden zdroj za všechny: Session Cookies - Bug in IE7, By nathan

pondělí 16. května 2011

Typografické uvozovky na webu

Správná typografie na webu byla odjakživa problematická záležitost. Nejdříve se velmi těžko česká typografická pravidla vnucovala HTML, následně se většinou nedalo přesvědčit CMS editory a hlavně - nikdy nijak nepřimějete dodržovat typografická pravidla "obyčejné smrtelníky". Kvůli zachování duševního zdraví nezbylo než rezignovat a zejména nesprávné uvozovky a předložky na koncích řádků ignorovat.

V takto navozené letargii vám pak snadno unikne užitečnost běžně podporovaného HTML tagu <q> respektive <blockquote>, kterému lze v CSS (2.1) nadefinovat parametrem quotes, jaké má zobrazit kolem v něm uzavřenému textu uvozovky. Nebudeme zabíhat do podrobností, ty si najděte na odkazovaných serverech, ale ukážeme si, jak nastavit správné české typografické uvozovky.

V CSS jednoduše nadefinujeme sadu uvozovek:

div {quotes: "„" "“" "‚" "‘" "»" "«" "›" "‹";}
/* od DIV zdědí uvozovky vnořené Q */


A pak stačí už jen "získat" kód, kde uvozovky nahradíme tagy <q>:

<div><q>Lákamí vůněhulás <q>úmyval rohlivý jednovod</q> lek Dobožek nim úmysl drásníky ří. <q>Já tlínům záprajak tak <q>tavětraje čuvaleda kytanesiv</q> odobzor ačít roští Tor</q>. Sudba večný buby ma kytanesiv mut <q>rostrojsk <q>lehlý <q>mihlenka</q> kamatko</q> lžičkak</q> sestí. Vla škovat říkem.</q></div>

A získáme:

Lákamí vůněhulás úmyval rohlivý jednovod lek Dobožek nim úmysl drásníky ří. Já tlínům záprajak tak tavětraje čuvaleda kytanesiv odobzor ačít roští Tor. Sudba večný buby ma kytanesiv mut rostrojsk lehlý mihlenka kamatko lžičkak sestí. Vla škovat říkem.

Úžasné, že? :-)

P.S. Inspirací mi byl článek The Future Of CSS: Experimental CSS Properties
P.P.S. Když by se to tu tady zobrazovalo nějak divně, nebo se vám zdálo, že to není správně, následujte zmíněné odkazy...

Experimentální a méně známé vlastnosti CSS

Doporučuji přečíst moc pěkný a informací-plný článek The Future Of CSS: Experimental CSS Properties na serveru Smashing Magazine, na který odkazuje příspěvek Budoucnost CSS: experimentální vlastnosti CSSS na serveru Interval.cz.

Kromě zajímavostí, prozatím nevhodných k ostré implementaci do, jsem tam našel i několikvelmi užitečných vlastností CSS, které mě dosud minuly.


čtvrtek 12. května 2011

Rozdílné řádkování line-height v prohlížečích

To, že se vykreslení (renderování) webové stránky v jednotlivých prohlížečích liší, je známá věc. Dříve byly rozdíly hodně velké, dnes ale, díky většímu respektu programátorů i kodérů k webovým standardům, je situace mnohem lepší, a v ideálním případě nemusíte sahat k různým berličkám a hackům, aby stránky vypadali identicky. Drobné rozdíly se většinou promíjejí. Když ale narazíte na klienta, kterému vadí i rozdíl 1 px, máte o zábavu postaráno:

Stránce jsem nadefinoval řádkování globálně pomocí line-height na 130 %. Firefox 4 pak vypočte řádkování jako 15,5833 px, Intenet Explorer 8 jako 16 px (zaokrouhlí myslím matematicky) a Opera a Chrome jako 15 px (ořeže desetiny). Nepomůže ani line-height nastavit v jiné jednotce nebo přímo v desetinách px - desetinky nic než Firefox nevezme. Přitom zrovna řádkování ve Firefoxu vypadalo nejlépe - přitom tak nedosažitelné...

Po chvíli rozmýšlení jsem nakonec nastavil line-height na 134%, kdy Opera, Chrome i Intenet Explorer vypočtou 16 px a Firefox 4 16,067 px. Hádat se o 0,067 px se snad už nebude nikdo ;-)

pondělí 9. května 2011

Free Online OCR Service

Onehdá jsem v krátkém soukromém testu jako nejlepší on-line OCR vyhodnotil Free Online OCR. Občas jeho služeb opravdu využívám. Nyní jsem ale narazil s konverzí nějakých poznámek dopsaných přímo do obrázku návrhu designu webu. Free Online OCR část poznámek nezkonvertovalo a ponechalo poznámky jako obrázky, zbytek byl hodně zkomolený.

Znovu jsem tedy prošel dostupné on-line OCR služby a jakž takž použitelný výsledek mi dal až Online OCR Service. Text sice není stoprocentní, ale k dalšímu použití dostatečně kvalitní. Díky pánové :-)

středa 4. května 2011

Rozbalovací strom pomocí Treeview

Kolegové mě upozornili na jQuery plugin Treeview, co udělá ze seznamu <ul> pěkné rozklikávací menu či strom, na užitečném webu Dynamic Drive DHTML Scripts. Odtud se dostanete i na novější verzi scriptu na webu autora jQuery plugin: Treeview a další ukázky funkce a nastavení treeview. Zobrazení stromu lze modifikovat sadou parametrů. Pěkné, funkční, užitečné.

Online Javascript compressor

Dá se považovat za slušnost nechávat návštěvníky webu stahovat javascripty v komprimované verzi. Script sice není snadno okem čitelný, zato je o pár kilo hubenější. Když tedy usoudíte, že by bylo dobré nějaký script zkomprimovat, můžete využít třeba služeb serveru Online Javascript compressor. Online Javascript compressor vám navíc nabízí zkrácení názvů (přejmenování) proměnných a možnost zakódování, kteréžto možnosti vedou k dalšímu zhubnutí kódu.

pátek 29. dubna 2011

Jednoduchý karusel v jQuery

Návod na jednoduchý karusel (carousel) napsaný s využitím jQuery najdete v příspěvku Create Simple Carousel using jQuery na blogu akchauhan.com.
Zmíněný karusel má z určitého úhlu pohledu dvě nedomyšlenosti: jednak tak, jak je napsaný, nemůže na jedné stránce fungovat ve více exemplářích, jednak jsou rozměry nastaveny scriptem. Mě osobně by se více hodilo, když by karusel přebíral rozměry z nastylování. Pak by se dal nezměněný kód použit beze změn pro weby s různými layouty.

Na téma "carousel" existuje samosebou pro jQuery spousta hotových pluginů, ale člověk si rád, když má čas, udělá i něco sám. Nebo alespoň skoro sám ;-)

čtvrtek 28. dubna 2011

jQuery Plug-in hoverIntent

Narazil jsem na zajímavý plug-in hoverIntent. K čemu je hoverIntent? HoverIntent funguje obdobně jako .hover v jQuery, ale než zavolá kýžený event onMouseOver, HoverIntent počká, dokud uživatel dostatečně nezpomalí pohyb kurzoru myši. Proč? Není od věci zabránit náhodnému spuštění animací nebo volání ajaxu.

Jednoduchý rotátor v jQuery

Na blogu huuah.com najdete v příspěvku Basic jQuery div rotator jednoduchý rotátor napsaný s využitím jQuery. Tento rotátor může rotovat cokoliv. "Rotování" probíhá přepínáním css tříd, které jsou patřičně nastylovány. Tento postup nám ale neumožňuje využití efektů. No, ono to má vícero mušek, ale když nic jiného, je to dost dobrá inspirace pro vytvoření vlastního scriptu.

Na téma "rotátor" existuje samosebou pro jQuery spousta hotových pluginů, ale člověk si rád, když má čas, udělá i něco sám. Nebo alespoň skoro sám ;-)

Jak nastavit přehazovačku

Taky nemáte zcela jasno v tom, jak seřídit přehazovačku na svém kole? Třeba vám pomůže návod Skill Builder: Adjusting Bike Shifting na blogu Makezine.

neděle 10. dubna 2011

Jak zachytit chybu v javascriptu aplikace postavené na jQuery

Nezřídka není v lidských silách domyslet a následně odladit všechny stavy a operace jakéhokoliv programu, natož programu či aplikace v javascriptu. A vůbec už ne v javascritpu postaveném na jQuery. Alespoň částečným řešením je pak použití pluginu jQuery Error Handler Plugin nabídnutém v příspěvku Handling javascript errors on production websites na blogu position-absolute.com.
Aplikace je více než snadná:
$(document).jsErrorHandler();

úterý 5. dubna 2011

Prstový binární taneček, aneb jak napočítat na jediné ruce do třicetijedné

Na blogu Makezine jsem narazil na úžasné video Taking “Digital” Literally: The Binary Hand Dance! převzaté z blogu Vi Hart.


Můžete se tím nechat jen inťoušsky pobavit, nebo to pochopit jako návod, jak počítat binárně na prstech ruky i bez pochopení principu číselných soustav. Případně by vás mohl ohromit fakt, že na prstech jedné ruky lze napočítat do 31 a na prstech obou rukou dokonce do 1023. Na deseti prstech! No není to úžasné? :-)

pondělí 14. února 2011

neděle 13. února 2011

Alternativní programy

Zvyk je železná košile, to víme všichni. A velmi se bráníme, když nás něco nutí ji svléknout. Či převléknout. Třeba při zabydlování se na Linuxu. Při tom nám pomůže, když už to musí být, Seznam alternativ pro aplikace z MS Windows na serveru ABC Linuxu.

Ale co když se z košile stane koule u nohy? Čím třeba nahradit nenahraditelný, leč licencí vázaný Total Commander, nejlepšího následníka starého dobrého programu Norton Comamnder? Jistě, najdete třeba seznam Hledá se bezplatná alternativa pro Total Commander | ExtraWindows.



Ale co když chcete najít i jiné alternativy? Pak své přání svěřte serveru AlternativeTo.net! Pro předchozí případ vám nabídne široký výběr, hleďte: Total Commander Alternatives and Similar Software. A náhrady jsou nabízeny i pro další operační systémy. Velmi užitečné!

A třeba se vám Unreal Commander taky zalíbí. Nebo i Paint.NET coby náhrada za Photoshop...

Co s Windows XP, které vás po přihlášení okamžitě zase odhlásí? Přeinstalovat!

Dostal jsem nedávno na "opravu" starší notebook Toshiba s Windows XP, které po zapnutí zobrazily "černou" obrazovku s výběrem možností nastartování a pak spolehlivě zamrzly. Disk jsem z notebooku vymontoval, projel scandiskem, projel testdiskem, projel antiviry, antimalwery a dalšími nástroji, vrátil do notebooku a dostal se až k přihlášení do systému. Ovšem jakmile se kterýkoliv uživatel, a to i administrátor v chráněném režimu, přihlásil, okamžitě byl odhlášen.

Našel jsem nespočet rad a návodů (a jejich kopií), jak tento problém napravit. Třeba: Windows Log on and Log off immediately, Jak obnovit poškozený registr, který neumožňuje spuštění systému Windows XP, Po odebrání programu Wsaupdater.exe se nelze přihlásit k počítači se systémem Windows XP, Windows Log on and Log off immediately, Winlogon problems after virus removal - Sysinternals Forums, Pomoc nejdese prihlasit do systemu hned se odhlasuje - poradna.net. Ovšem nic z toho nepomohlo. Ani variace na tato témata.

S tím jsem našel mně rovněž málo užitečné návody CZ677:Jak načíst soubor registru na jiném počítači a Řešení potíží v operačním systému Windows XP pomocí Nástroje pro konfiguraci systému.

Ovšm mnohem více použitelné byly návody Re: Kde jsou fyzicky uloženy registry ve WinXP a Restore registry if Windows XP won't boot,frozen,locked-up or safe mode mup hang How-to. Hraní si s registry jsem si vystačil několik večerů. Vypomáhal jsem si návody a nástroji Slax modules: NT Password & Registry Editor, www.hiren.info, ERUNT and NTREGOPT a také utilitkou Bleeping Computer Downloads: RKill.

Po náhradě "živých" registrů kopiemi těch z adresáře "restore" jsem dostal funkční systém, ovšem bez dřívějších uživatelů a spustitelných programů. Tedy, většina se nenechala spustit. Když jsem pak zkusil nějak opravit i toto, přišel jsem i o vzhled XP...  

Nakonec jsem se rozhodl, což jsem ostatně podle všech rad i dřívějších zkušeností udělat hned, systém kompletně přeinstalovat.

Odkaz How To Transfer Windows XP Activation Information To Reinstall Without Reactivating The Product jsem ale využít nemohl. Majitelka původní systém vůbec neaktualizovala, natož že by jej registrovala.

čtvrtek 10. února 2011

Jak naostřit hoblík a dláto

Stručný obrázkový "americký" návod jak naostřit hoblík a dláto najdete na blogu makezine.com v příspěvku Skill Set: Tuning Planes and Chisels (obrázek odtud). Neangličtinářům pomůže automatický překlad...

úterý 1. února 2011

iCalendar Validator

Generujete-li webovou aplikací nebo i jinak kalendář ve formátu iCal, nebo přestal-li vám dříve zcela funkční kalendář fungovat v nějaké aplikaci "třetí strany", nechte svá data zkontrolovat on-line aplikací iCalendar Validator.

Pak bylo hned jasno a dle napomenutí stačilo "\n" nahradit "\r\n" a problém se "zmizelým" kalendářem z Google Calendar byl vyřešen :-)

pátek 7. ledna 2011

uTorrent a problém s DNS a routerem

Onehdy mne známý požádal o pomoc, když po některém z posledních samovolných updatů klienta µTorrent pozoroval ošklivý jev - přestalo "fungovat" prohlížení webu, nefungovala pošta... jen torrent a "kecálek" i skype fungovaly vesele dál. Zjistil jsem, že po shození torrenta pomůže (v administračním rozhraní) odpojit a znovu připojit router k operátorovi. Pak jsem začal hledat a našel nejužitečnější rady na fóru µTorrent ve vláknu DNS problem: zkusit povypínat UPnP, NAT-PMP, DHT , LPD a uTP. Udělal jsem a jede zase vše! Při dalším experimentu jsem zjistil, že problém zaručeně způsobuje zapnuté DHT.

středa 5. ledna 2011

Free Online OCR

Občas je potřeba převést na text nějaký nascanovaný dokument či jinak získaný "text v obrázku". Tímto se zabývá obor zvaný OCR. Vhodný program ale nemá každý po ruce. Pak přijdou ke slovu některé dostupné on-line OCR aplikace... Několik jsem jich letmo vyzkoušel a nejlepší výsledek jsem získal od Free Online OCR.

neděle 2. ledna 2011

WinDirStat - statistika využití disku

Objevil jsem další program s podobnou funkcí, jakou má mnou oblíbený a již dříve zmiňovaný SpaceMonger. Statistiku využití disku s přehledným grafickým zobrazením vám ukáže i WinDirStat. A to i v češtině.

Multiplatformní automobilový simulátor - Racer

Nedávno jsem "objevil" Racer. Racer je projekt multiplatformního automobilového simulátoru. Racer je zdarma (pro nekomerční použití)! Díky odborně zpracovanému fyzikálnímu modelu vozidel autoři dosáhli reálného podání jízdy. O dost dobrý vzhled modelů i tratí se stará vynikající renderovací engine. A další auta i tratě lze relativně snadno vytvořit. Pochopitelně je volně dostupná dokumentace i editory a podpůrné programy. A samozřejmě je k dispozici i řada už hotových modelů aut i tratí. Narazil jsem ale na problém s jejich stažením - všechny pokusy končily na chybějících souborech nebo chybách serveru nebo vyžadované zpoplatněné registraci.Nakonec jsem ale funkční zdroj našel v serveru tracciontrasera.es. Jen je potřeba prokousat se španělštinou. ;-)


P.S.: Nicméně zřejmě to taková sláva nebude - takřka všechny dostupné modely v poslední verzi hry nefungují.

sobota 1. ledna 2011

Jaká je platnost dálničních známek?

Jako každoročně i po tomto Silvestru jsem si musel ověřit platnost dnes již loňské dálniční známky. A stejně jako každoročně jsem se ujistil, že na koupi nové mám ještě měsíc čas. Dosud vždy platilo, a snad bude i nadále, že dálniční známky (kupóny) pro osobní automobily do 3,5 t platí vždy 14 měsíců, od 1. 12. loňského roku do 31. 1. roku následujícího. Konkrétně platnost letošních známek je od 1. 12. 2010 do 31. 1. 2012.

Více informací najdete v článcích Dálniční známky na ceskedalnice.czDálniční známky 2011: Ceny, platnost, výměna na auto.cz nebo DÁLNIČNÍ KUPÓNY 2011 na serveru Státního fondu dopravní infrastruktury.

PF 2011

MAKE Magazine

Technology Review RSS Feeds

Nejčtenější příspěvky